آخرین اخبار «دریاچه آرال

روده مستقیم که در حفره لگن قرار دارد، در مرد عقب مثانه و پروستات و در زن عقب رحم و مهبل بوده و فقط ثلث فوقانی آن از پرده صفاق پوشیده شده است. در طی چند سال اخیر، اقدامات بسیاری در جهت احیای دریاچه صورت گرفته است. بارشهای کموبیش فراوان در استان فارس، در دو سه سال گذشته، جان دوبارهای به بسیاری از دریاچهها و تالابهای آن گستره بخشید. رود ارس از شهرستان های ماکو، اهر، مرند و گرمی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل عبور می کند. دریاچه فامور(پریشان) یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است.

متاسفانه منابع آب شیرین در دسترس انسانها بسیار محدود است و اینجاست که اهمیت دریاچههای آب شیرین نظیر دریاچه پریشان مشخص میشود. پریشان چنین ساز و کاری داشت و بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران شمرده میشد. برخی نیز چنین راهکاری را در پیش گرفتند که با بردن سیلابها به سوی دریاچه پریشان، آن را پُرآب کنند. زمانی که بارشها کاستی گرفت بسیارانی بودند که خشکی دریاچه پریشان را نتیجهی خشکسالی قلمداد کردند و چنین گفتند که گناه آسمان بیابر است که نمیبارد!

مدیرکل محیط زیست استان فارس نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: با توجه به خشکسالیهای اخیر در سطح استان و بهرهبرداری بیرویه از منابع آبی، ورودی آب به دریاچه پریشان کاهش چشمگیری داشت. از جمله گونههای جانوری این منطقه میتوان به لاک پشت ، روباه معمولی، شغال، گراز، خرگوش، عقاب شاهی ، مار چلیبر، قورباغه مردابی معمولی اشاره کرد. تعداد زیادی از چشمههایی که آب دریاچه را تأمین میکردند از جمله چشمهی پل آبگینه کاملا خشک شدند.

از سال ۱۳۸۶ کم کم به علت کاهش سفرههای آب زیر زمینی و متعاقب آن کاهش آب چشمهها؛ آب تالاب شروع به خشک شدن کرد. تمامی قربانیان زیر ۲۰ سال، سن داشتند. اول از سطح تالاب شروع شد، آب به سمت زمینهای کشاورزی پمپاژ شد اما بارانی در کار نبود تا جبران مافات کند بعدازآن دریاچه کوچک و کوچکتر شد، همه یک آن چشمباز کردند و دیدند تالاب خشکشده، آنهایی که دریاچه را دوست داشتند برکهای درست کردند تا زیستمندان پریشان را به آن منتقل کنند تا نمیرند، تا امید داشته باشند روزی حال تالاب خوب میشود. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شدهاست که در زمان وفور آب به هم متصل میشوند و دریاچه هامون را که تشکیل میدهند.

این کارشناس حوزه محیط زیست گفت: در حال حاضر بیش از هزار و۲۰۰ چاه در اطراف دریاچه وجود دارد که از این تعداد حدود ۲۰۰ چاه غیرمجاز فعالیت دارد و طی این مدت تمام رمق دریاچه را گرفتهاند. روده بزرگ (Large Intestine)بخش از لوله گوارش است که حدود 1.5 متر طول دارد و قطر آن بیشتر از روده کوچک است. در هنگام پرآبی حدود ۹۰۰ کیلومتر از ان قابل کشتیرانی است. که بلندی آن از زمین ده متر است در کنار دریای فراه قرار دارد و یک محل دیدنی است.

پاسخ: در شمال و جنوب کشورمان دریاهای مهمی قرار دارد .در شمال، دریای خزر و در جنوب، خلیج فارس و دریای عمان. پارک جنگلی همچنین دارای یک باشگاه سوارکاری است که در بخش شمال شرقی پارک واقع شده است. ممکن است حضور عوامل غیر مطیع در شمال آذربایجان هم بر انحراف جاده به جنوب تأثیر گذاشته باشد. البته بخارا پس از ورود اسلام بدانجا و در دوران اسلامی رشد کرد و در گسترش تمدن اسلامی بسیار تأثیر گذارد و به یکی از مراکز مهم فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان اسلام بدل گشت . دریاچه پریشان با ویژگیهای خاص خود تأثیر بسیار زیادی در طبیعت و سرسبزی منطقه دارد.

این دریاچه بین ۵۱ درجه و ۴۴ دقیقه و ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۳۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه عرض شمالی واقع شدهاست. این در حالی است که به باورِ نویسندگان، تداوم مدیریت ناپایدار این سفرههای آب زیرزمینی میتواند به تاثیراتی غیرقابل بازگشت در حوزههای آب، «امنیت غذایی» و «امنیت اجتماعی و اقتصادیِ» ایران ختم شود. دشتهای اطراف دریاچه پریشان پر از نرگسزارهای چشمنواز و زیبا و کوهها و جنگلهای آن، آشیانهی پرندگان زیبا و خوش الحان از گونههای مختلف است. در این دریاچه نیز گونههای زیبا و کمیابی از پرندگان و مخصوصا پرندگان مهاجر زندگی میکنند.

این صداها معمولاً هر پنج تا پانزده ثانیه شنیده می شوند اما تناوب آنها ممکن است نامنظم باشد. آرال در گذشته 68 هزار کیلومترمربع مساحت داشت، اما آب آن از دهه 1960 میلادی به تدريج کم شد تا اینکه در نهایت دریاچه به چهار دریاچه کوچکتر تقسیم شد. تنها چشمهای که با مقدار آب قابل توجهتری به دریاچه میریزد و آب آن را تأمین میکند و خشک نشده است، چشمهی هلک است. همچنین بهرهبرداری بیش از اندازه از منابع آب دریاچه پریشان حتی با وجود حدودا ۱۰۰۰ حلقه چاه عمیق، باعث خشک شدن و آسیب به این زیستگاه اکولوژیکی مهم شده است.

حمزه ولوی ادامه داد: در این سالها دریاچه بهطور کامل خشک شد و فقط یک چشمه به نام چشمه بنگ در این دریاچه به مقداری کمی آب در آن وجود داشت که این چشمه نیز بهطور کامل خشکشده است. این خود یکی از سببهای خشکی دریاچهی آب شیرین پریشان بود. پریشان گسترهی آبی زندهای بود که آب و خاک و گیاه آن را شکل میدادند و آبزیان و پرندگان و حیات وحش از آن برخوردار میشدند.

ناگفته نماند پرندگان مهاجر دریاچه از نیمه دوم آبان تا اسفند ماه در این منطقه زمستان را به سر میبرند و در فصل بهار به منطقه سیبری در روسیه ، و یا کانادا و دانمارک باز میگردند. در این سال کارشناسان انجمن بینالمللی مدیریت پروژه با سفر به تهران و بازدید از این دریاچه، آن را یکی از ۱۰ پروژه برتر جهان در سال ۲۰۱۵ دانستند. وجود چشمهها و رودخانههای متعدد و باغات و دشتها و مراتع بسیار زیاد، طبیعت کازرون را منحصر به فرد کرده است.

اتفاقاً همین شفافیت منحصر به فرد سبب شده است که آب در این دریاچه درست مثل آینه رفتار کند و بر رمز و راز این دریاچه بیش از پیش اضافه کند. در این قراردادها علاوه بر مرزبندی بین ایران و افغانستان، آب رود هیرمند نیز تقسیمبندی شده اما با مداخله دولت انگلستان حتی گاهی از کل سهم آب رود هیرمند تنها یکسوم به ایران تعلق میگرفته و دو سوم دیگر را افغانستان تصاحب میکرده که این امر موجب خشکسالیهای شدید 1350ـ1349 و 81 ـ 1380 در سیستان و بلوچستان بوده است.

ضمن اینکه تفریح و گردش در دریاچه چیتگر در هر چهار فصل سال امکانپذیر است.در میان هیاهوی زندگی شهری، پایتختنشینان علاوه بر سفر به شهرهای شمالی که هزینه و وقت زیادی میطلبد، میتوانند در مدتزمانی کوتاه به این دریاچه زیبا بروند و از طبیعت و تفریحهای دریاچه چیتگر نهایت لذت را ببرند. علت این همه جلوه و زیبایی، وجود مراتع و دشتها و گلزارهای زیاد، کوهها و جنگلها و طبیعت بکر اطراف دریاچه است. مشاهده کامل متن ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین (۴ گونه ماهی بومی ) و نیز ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور ( چند گونه ماهی وارداتی که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شدهاست.

هر چند اهمیت دریاچه پریشان نه به دلیل آب شیرین و ماهیان بینظیر و خوش طعم آن، بلکه بخاطر شرایط اکوسیستمی ویژهی آن میباشد. نیزارهای دور دریاچه در برابر آلودگیهایی که از خشکیها میآمدند، پایداری میکردند و سدی در برابر آنها بودند. دریاچه بختگان، وارون سدهای سنگی، خود سدی طبیعی در برابر پیشروی گسترهی کویری به سوی استان فارس بود. مانند دریاچه سیاه گاو آبدانان. علاوه بر ترکیه ، سایر کشورهایی که در دریای سیاه مشرف هستند شامل بلغارستان ، رومانی ، روسیه ، اوکراین و گرجستان میباشند و دریای سیاه و دریای مرمره با تنگه بسفر در جنوب غربی بهم وصل شده اند.

علاوه بر ماهیهایی که در دریاچه پریشان پرورش داده میشوند، این دریاچه زیستگاه طبیعی انواع ماهیها نیز میباشد. هرچند که این روزها نظرات کلانتری فاصله زیادی با فعالان محیط زیستی دارند و او بیشترین انتقادات را متوجه خودش میبیند و هرروز این فاصله بیشتر میشود. یاقوت حموی، جغرافیدان بزرگ اسلامی در این باره مینویسد: «وجه تسمیه این شهر (بخارا) را هرچند تجسس کردم، نیافتم ». نوشیدن آب از چشمه و چاه، هرچند به ظاهر این آبها زلال و شفاف و عاری از آلودگی باشند باعث بروز این بیماری میشود. با توجه به میزان بارندگی بسیار اندک در منطقه نمیتوان به احیای دریاچه پریشان از این طریق امیدوار بود.

46-اهمیت دریاچه ارومیه را بنویسید. بخش زیادی از نیزارهای اطراف دریاچه به علت عملیات راهسازی و احداث جاده سوزانده شدهاند و دریاچه را در معرض خطر قرار دادهاند. این دریاچه که به نامهای دریاچه «نام» یا «دریاچه بهشتی» شناخته میشود ۱۹۲۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و در تبت قرار دارد. پس از هر بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمکهای موجود کَرتبندیهای زیبایی به شکل چندضلعی تشکیل میدهند که بسیار دیدنی است. چرا در مناطق جنوبی کشور ، که نزدیک آب های خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد ، بارش بسیار کم است ؟

دیدگاهتان را بنویسید