آموزش اصلاح نژاد گاو شیری

خسارت های ناشی از هرگونه حمل و نقل دريایی احشام به غير از حمل از طريق خطوط مجاز آبی داخلی. بنابراین نتایج این مطالعات نشان میدهد که حداقل در طی اولین هفته پس از لقاح و تکامل مرفولوژیک (شکلی) طبیعی جنین، گاو به حدود 21 میکرومول متیونین نیاز دارد. وی بیان داشت: سیمنتال نژادی ۲ منظوره با تولید بالای شیر و گوشت بوده که به شکل گستردهای در اروپا و جهان پرورش داده میشود. گاوهای گرنزی به دلیل کوچک بودن اندام برای تولید گوشت مناسب نیستند. جمعیت جهان که در آغاز قرن پیش حدود دو میلیارد نفر تخمین زده میشد به بیش از شش میلیارد نفر در آغاز سده جدید افزایش یافته و پیش بینی میشود که تا سال 2020 این رقم از مرز هشت میلیارد نفر عبور کند، یعنی در طول فقط دو دهه ، جمعیتی بالغ بر کل جمعیت جهان در آغاز قرن بیستم به جمع نفوس جهان افزوده خواهد شد.

باروری بالای رومانوف موجب افزایش توان سه تا چهارقلوزایی آنها نسبت به معدود میش هایی است که می توانند حجم زیادی تولید کنند. وزن گاو ماده سمینتال بالغ نیز در حدود 658 تا 816 می باشد. وزن ، وزن مخصوص، حجم لاشه و قطعات گوشت بیشتر در صنایع کوشت اهمیت دارد برای ارزیابی لاشه دستگاه هاي پسشرفته اي وجود دارند که قادر به عکس برداري از زواياي لاشه بوده ،سطح ان را اندازه گيري مي نمايند. وزن خروس این نژاد ۱۱۰۰ و وزن مرغ های آن ۹۰۰ گرم می باشد. شناخته شده ترین نژاد از نژادهای گاو شیری، هلشتاین یا هلشتاین-فریسیان نام دارند.

جفت ماندگی یکی از ناهنجاری های تولیدمثلی رایج پس از زایش در گاو شیری محسوب می شود که در دوره انتقال اتفاق می افتد. چشمهای نژاد ابریشمی دارای مخروط UV میباشد که به آنها اجازه میدهد سایهها و رنگهای بیشتری را نسبت به انسان ببینند. شاخهای این نژاد دارای رشد کمی بوده و کوتاه هستند همچنین دارای دست و پای کشیده نیز میباشند. همچنین دوشش متوالی و مستمر جهت خروج ترشحات الزامی است .

ضایعات بوجاری(Cereal Grain Screenings):این محصول باقی مانده های حاصل از عمل آوری -نگهداری و حمل و نقل غلات بوده و می تواند شامل دانه های شکسته یا کوچک – پوسته ها و دیگر دانه ها باشد.کیفیت این محصولات معمولاً خوب بوده برای حیوانات اهلی مطلوب می باشد و ارزش غذایی آنها هنگامی که عمدتاً شامل دانه های شکسته یا کوچک هستند می تواند شبیه دانه اصلی بوده اما میزان الیاف آنها ممکن است در مقایسه با دانه های اصلی بیشتر باشد اما همواره قبل از استفاده از آن در جیره دامها نمونه گیری به منظور تجزیه تقریبی کاری لازم است.این ضایعات از نظر فیبر غنی بوده و پروتئین ،چربی و انرژی پائینی دارد.البته کیفیت و یکدست بودن ضایعات بستگی به نوع کشت – وجود بذر علفهای هرز- نوع واریته غلات – نحوه آسیاب کردن و غیره دارد.

برخی از محققین اذعان داشتند که متریت اثر سوء بر تولید شیر داشته است. جلال اصلاحی روز چهارشنبه در بازدید از مجتمع گاو شیری دهنگ افزود: مجتمع گاو شیری دهنگ با ظرفیت هزار و ۵۰۰ راس گاو بوده که در نخستین مرحله با ٥٠٠ راس راه اندازی و بهره برداری میشود. وی مجری طرح پرورش گاو شیری را تعاونی دامپروری پیشتاز دهنگ سیتک اعلام داشت و افزود: پروانه احداث این تعاونی هزار و ۳۰۰ راس مولد که در مرحله نخست ۵۰۰ راس مولد بوده و پروانه بهره برداری فاز اول ۵۰۰ راس مولدو ۲۰۰ راس پرواری می باشد. ضمن اینکه این طرح دارای این قابلیت میباشد که در قالب تعاونی های بانوان به مرحله اجرا درآید.

با توجه به اینکه زمین مورد نیاز از محل اراضی ملی و منابع طبیعی تامین خواهد شد ، ارزش آن در محاسبات سرمایه گذاری ثابت منظور نگردیده است. زمین مورد نیاز طرح بالغ بر بیست و پنج هکتار میباشد، که از این مقدار چهار هزار متر مربع به احداث گاوداری و مابقی به کشت علوفه اختصاص مییابد. نیاز انسان به پروتئین موجب شده که دامهای اهلی توسط بشر نگهداری و پرورش یافته و بخشی از نیاز غذایی وی را تامین نمایند، یکی از اساسی ترین و مهم ترین مواد غذایی هر جامعه را لبنیات تشکیل می دهد.

در پژوهش های پیشین گزارش شده که 32 درصد از گاوهای جفت مانده به متریت مبتلا شده اند. جابجایی شیردان از ناهنجاری های مهم اقتصادی در صنعت گاو شیری می باشد که تقریباً در اوایل شیردهی اتفاق می افتد و به دو حالت جابجایی به چپ و راست مرسوم است. طبق نتایج گزارش شده هزینه هر مورد جابجایی شیردان در گله های شمال آمریکا در گاوهای شکم اول به طور میانگین432 دلار و در گاوهای چند شکم 639 دلار تخمین زده شده است. جابجایی شیردان سبب کاهش اشتها و به تبع آن کاهش معنی دار سطح تولید شیر می شود و در نتیجه عدم درمان سریع و پیشگیری نرخ حذف و از طرفی هزینه های مرتبط با درمان و دامپزشکی را در سطح گله افزایش می دهد.

علاوه بر این، جفت ماندگی باعث افزایش روزهای باز، کاهش نرخ آبستنی، کاهش تولید شیر، افزایش تلقیح به ازای هر آبستنی و افزایش نرخ حذف می شود که بطور مستقیم و غیرمستقیم خسارت هنگفتی را به صنعت دامپروری تحمیل می کند. ولی برخی نیز گزارش کردند که تأثیر معنی داری بر روی تولید شیر دوره نداشته است این تفاوت ممکن است تا حدودی به وسیله شکم های مختلف زایش قابل توضیح باشد. از 2 تا 4 هفته پس از زایش گاو های تغذیه شده با گلوکوژنیک 42% کاهش در چربی قابل دسترس داشتند .با این حال چربی قابل دسترس برای گاو های تغذیه شده با جیره لیپوژنیک در این دوره بیشتر کاهش یافت ( 13% با 1.79 کیلوگرم در روز در هفته 4 ) ، بنابراین اختلاف در چربی قابل دسترس توانست اختلاف در غلظت کلسترول پلاسما و تمایل به اختلاف جیره ها در غلظت اسید چرب غیر استریفه و اختلاف عددی بین جیره ها در تری اسیل گلیسرول کبد در هفته 4 را شرح دهد .

اصلاحی ادامه داد: تولید بالای شیر تا حد ۱۲ هزار لیتر در ۳۰۵ روز و درصد بالای چربی تا ۴.۸ درصد و پروتئین تا ۳.۸ درصد از ویژگیهای دیگر این نژاد میباشد. دامنه وقوع آن بین گله های مختلف در اقسا نقاط دنیا بین 4 تا 18 درصد گزارش شده است. عوامل موثر بر بروز لنگش که تاکنون گزارش شده اند عبارتند از: فصل زایش، مرحله شیرواری و طول دوره آبستنی، شکم زایش و سن دام، اثر بیماری ها و ناهنجاری هایی از قبیل اسیدوز. بیماری رحمی است که طی 21 روز اول زایش اتفاق می افتد، که از نشانه های این عارضه، تب، خروج مایع لزج بد بو به رنگ قرمز مایل به قهوه ای از فرج گاو می باشد.

زیرا احتمال دارد در آخرین ساعت روز دهم محکوم از تصمیم قبلی خودمنصرف شود و تقاضای رسیدگی دار مرحله بالاتری را بکند. سنجش مقدار PH گوشت نقش مهمی در صنایع گوشت دارد .گوشتی که دارای PH نهایی بالا است همیشه در معرض خطر الودگیهای میکروبی و فساد قرار دارد و بالا بودن PH نهایی در گوشت گاو سبب تیره و بد منظره شدن آن می گردد. شناخت انواع نژادهای گوسفندان امروزه برای دامداران و کسانی که به دنبال پرورش و نگهداری گوسفند به صورت حرفهای میباشند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار میباشد.

مرغ و خروس ژاپونیز در انواع جهش های رنگی موجود است. تخم مرغ سفید بهتر است یا قهوه ای ؟ بنابراین بیماری های عفونی رحمی باعث کاهش عملکرد تولیدمثلی شده و خطر حذف را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می دهند. لنگش یکی از عوامل موثر بر حذف دام از گله محسوب می شود از این رو با متحمل کردن هزینه های جایگزینی و پرورشی بر دامدار نقش بسزایی در کاهش سودآوری دارد، از این رو مدیریت عوامل مختلف موثر بر لنگش می تواند به کاهش زیان های مالی کمک نماید. علاوه بر هزینه دارو و خدمات دامپزشکی، کاهش میزان تولید شیر و تداوم شیردهی، کاهش راندمان تولید مثلی، حذف زود هنگام، افزایش هزینه های جایگزینی و نیروی کار، متریت موجب کاهش میزان رفاه و آسایش دام می شود.

در مطالعه ای نشان داده شد که متریت بر حذف دام از گله و بروز بیماری های متابولیکی نظیر کتوز تاثیر گذاشته و بخت ابتلا به آن را 1/7 برابر بیشتر می کند. هزینه های لنگش شامل درمان، کاهش تولید شیر، کاهش عملکرد تولید مثلی و افزایش حذف می باشد. متریت تأثیر منفی بر عملکرد تولید مثلی داشته و خسارت هنگفتی را به دامداران تحمیل می کند. به دلیل اینکه در میزان خوراک مصرف شده بین شکم های مختلف در مقایسه با شکم اول که تحت تأثیر متریت قرار گرفته اند تفاوت وجود دارد به طوری که گاوهای چند شکم زایش متریتی در مقایسه با گاوهای چند شکم زایش سالم، ماده خشک کمتری را دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید