افغانستان – ویکی شیعه

طول خط ساحلی آن نیز حدود 7000 کیلومتر است که حدود 1000 کیلومتر از آن (از آستارا تا رودخانه اترک) جزو سواحل ایران، حدود 2300 کیلومتر از آن جزو سواحل قزاقستان، 1642 کیلومتر جزو سواحل ترکمنستان، 825 کیلومتر جزو سواحل آذربایجان و 695 کیلومتر از آن جزو سواحل روسیه (داغستان 490 کیلومتر، کالمکیا 110 کیلومتر، آستاراخان 95 کیلومتر) میباشد. ایران، ترکمنستان و افغانستان باید مرتب جلسه برگزار میکردند. متأسفانه ما باز روی این مساله نیز کار نکردیم و همینطور که در مورد هیرمند مشاهده کردید، باز انقدر تعلل کردیم که آنها آمدند و سد کمال خان را در کنار مرز ما ایجاد کردند وکه باعث میشود رودخانه هیرمند منحرف شود و عملا هیچ استفادهای نیز برای ما ندارد و حداقلای کاش دو تا روستا از این آب استفاده میکردند.

در ابتدای دهه 20 قرن ما ، یک میتلی مگسولک به اینجا نفوذ کرد ، بعداً 2 گونه از میگو (با قاطرها ، در حین سازگاری آنها) ، 2 گونه قارچ و گلگیر. با وجود گشتزنی ماموران در تمام ساعت، باز بودن پارک جنگلی، امنیت این بوستان تفریحی بالاست و میتوانید با خیال راحت هر جایی که دوست دارید بساط پیکنیک خودتان را پهن کنید. بوستان ریحانه که ۱۸ هکتار وسعت دارد، محوطه اختصاصی بانوان است که امکان انجام انواع و اقسام ورزشها و تفریحات را بدون محدویت پوشش فراهم کرده است. رضا اردکانیان روز دوشنبه بعد از مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس و میل مغان در جلفا، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در دیدار با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان تفاهم نامههای منعقد شده بین ایران و جمهوری آذربایجان بررسی و بر انجام موضوعات مهم تاکید شد.

برای خیلیها هیچچیز لذتبخشتر از دوچرخهسواری در طبیعت نیست. پارک جنگلی چیتگر هم با توجه به امکانات ویژهای که برای همین منظور فراهم کرده، ایدهآل هر علاقهمند به دوچرخهسواری است. ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که احتمالا فکرش را نمیکردید در یک دریاچه مصنوعی امکانش فراهم شده باشد، ولی میتوانید با عضویت در باشگاه ماهیگیری دریاچه چیتگر از این تفریح هم لذت ببرید. به این جهت مثل حیوانات باغوحش ناراحت و عصبی به نظر نمیرسند، بلکه سرزندگی و شادابی زندگی در طبیعت را میتوانید در آنان به وضوح حس کنید. فضاهای ویژهای هم برای منقل و برپایی آتش در نظر گرفته شده، از این جهت فکر پیدا کردن هیزم و آتش درست کردن به سرتان نزند که به دردسر میخورید!

از این جهت شاید بهتر باشد بپرسید چه کارهایی نمیتوانید در این بوستان جنگلی وسیع و زیبا انجام دهید! آبوهوای مطبوع و مناظر زیبا و امکانات بالای این بوستان تماشایی باعث شده که خیلی از تهرانیها و کرجیها روزهای آخر هفته از صبح زود عازم این پارک جنگلی شوند. بازدید از این دریاچه با پای پیاده چندان فایدهای ندارد. برای پیاده روی در پارک چیتگر مسیرهای کاملا ویژهای وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. یکی از مسیرهای رسیدن به پارک جنگلی چیتگر رفتن به اتوبان شهید همدانی است. از این اتوبان میتوانید وارد بلوار گیاهشناسی شوید. در این بزرگراه نیز وارد خروجی دریاچه چیتگر شده و به طرف دریاچه بروید.

این باغ سرسبز و زیبا شامل برکه و مجموعه باغ نوازش و مجموعه نگهداری پرندگان نیز میشود که در آن حیواناتی مانند اسب، بز، شتر، لاما و پرندگان زیبا و دوستداشتنی از جمله طاووس، جغد، گنجشک و قرقاول نگهداری میشود. از آنجایی که امکان تماشای این حیوانات زیبا و دوست داشتنی از فاصلهای حداقل ۳۰ متری امکانپذیر است، احتمال هیچ برخورد فیزیکی وجود ندارد و میتوانید به همراه خانواده و خصوصا کودکان و خردسالان به میشهزار بروید. از آنجایی که در این بخش از حاشیه غربی تهران اتوبانهای زیادی وجود دارد، امکان دسترسی به آن از طریق خودروی شخصی چندان دشوار نیست.

از آنجایی که تقریبا تمام بخشهای پارک چیتگر، ایستگاههای مخصوص به خود را دارند، میتوانید با سوار شدن به اتوبوس در محل دلخواه خود پیاده شوید. کشاورزان از ماه اکتبر تا فوریه زمین را شخم زده و محصولات خود را در گل و خاک حاصلخیزی که از سیلاب ها بدست آمده بود، میکاشتند. همه ملافه ها و روبالشی ها را با آب گرم بشویید. یکی از 4 دریاچه بزرگ جهان که بیش از 68 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، یعنی دریاچه آرال پس از پروژه انحراف رودخانه ها توسط دولت شوروی خشک شد. در شمال و جنوب و مشرق دریاچة آرال خلیجها و، بویژه در سمت جنوب شرقی آن، جزایر سنگی متعدد وجود دارد؛ فقط کرانة غربی این دریاچه در دشت اوست یورت ، که به صخرههایی با ارتفاع 190 متر میپیوندد، هیچ خلیجی ندارد.

در این بوستان جشنوارهها و رویدادهای ورزشی، هنری و آموزشی مختلفی نیز برگزار میشود. در پست مختص به آن به توضیحاتی راجع به لوکیشن دریاچه بره سر، آدرس دریاچه ویستان، عکسهای بیشتر، مسیر دسترسی، پوشش فون و فلور منطقه پرداختهایم. پارک جنگلی چیتگر دارای پوشش گیاهی بسیار غنی متشکل از انواع درختان سوزنیبرگ و پهنبرگ از جمله كاج الداریكا، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سرو خمرهای، سرو نقره ای، زبان گنجشك و ارغوان است. این مجموعه باغ که مساحتی حدود ۱۸،۵ هکتار دارد، دارای بخشهایی همچون باغ گیاهان دارویی، مجموعهای از انواع گلهای رُز بومی ایرانی، مجموعه گندمزار و یونجهزار است.

این میراث گران قدر توسط سازمان میراث فرهنگی کشور شناسایی، معرفی و ثبت میشوند. رودخانه ارس که از کشور ترکیه سرچشمه مى گیرد، حدود 450 کیلومتر از مرز آبى جمهورى اسلامى ایران با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان را تشکیل مى دهد. دریاچه ارواح (دریاچه ممرز یا دریاچه ملا کلا) که به جرات میتوان گفت یکی از زیباترین دریاچههای ایران است و هر عاشق طبیعتی را مات و مبهوت زیبایی خود میکند. اکنون باید جاده را به اندازه ۱۰ کیلومتر جلو بروید و پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شوید و بقیه مسیر را حدود نیم ساعت پیاده طی کنید تا به تالاب ارواح برسید.

باید اعتراف کنم که همانطور که از نامش پیداست شاید در ابتدای ورود به این مکان احساس کنید که واقعا با یک دریاچه ارواح شیطانی رو به رو هستید! این بوستان جنگلی در منطقه ۲۲ تهران واقع است و از زمان احداث همواره امکانات مختلفی از جمله دریاچه چیتگر به آن افزوده شده تا به مکان بسیار مطلوبی برای سپری کردن اوقات فراغت خانوادهها و شهروندان تبدیل شود. زمان افتتاح مترو پرند / تکمیل مترو پرند در سال ۱۴۰۰ مدیرعامل شرکت مترو تهران در خصوص زمان افتتاح مترو پرند گفت: در سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل و بهرهبرداری از خط مترو پرند از بودجه مترو استان تهران در نظر گرفته شد.

از سوی دیگر نیز این نمایشها در تمام روزهای سال بهصورت مداوم در این محل برگزار میشوند. بوستان چیتگر که در سال ۱۳۴۲ تاسیس شده، یکی از پهناورترین پارک های جنگلی تهران است که به دلیل وسعت و سرسبزی خود حکم ریههای این کلانشهر را دارد. بوستان چیتگر دارای امکانات تفریحی و ورزشی مختلف، مناظر سرسبز و دیدنی زیادی است که باعث شده بازدیدکنندگان زیادی خصوصا آخر هفتهها هم از تهران و هم کرج به آن مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید