بررسی تفاوت گاومیش و بوفالو – Happypet

می­توان گفت در گاوداری گوشتی بیش از 60% هزینه­ های جاری مربوط به خوراک و 25% از آن بابت خرید گوساله لاغر مصرف می­باشد. اگر فقط با چند حیوان کارتان را شروع کردید با کشاورزان نزدیکتان که گاوداری دارند صحبت کنید و درباره فروش به فروشگاه ها و فروشندگان محلی با آنها مشورت کنید. گاوهایی که شیر بیشتر تولید میکنند به تغذیه بیشتری نیز احتیاج دارند و باید میزان پروتئین دریافتی آنها بین 16 تا 26 درصد بیشتر از گاوهای خشک باشد. در مطالب قبلی در مورد مدیریت تغذیه برای گوساله ها با شما صحبت کردیم اما در این مطلب قصد داریم بهترین مواد غذایی که میتواند به افزایش سرعت پروابندی گاوهای شیری و گوشتی کمک کند را به شما معرفی کنیم.

شاخص های انتخاب دیگری مانند شاخص تولید کل (TPI) به وسیله انجمن های نژادی مانند انجمن هلشتاین و انجمن جرزی معرفی شده است. در ایران نژاد گوسفند رومانف با تمام آب و هوای شهرهای کشورمان سازگار نمی باشد و فقط می توان آن ها را در مناطق سرد مانند مناطق خاصی از آذربایجان پرورش داد. علوفه مرغوب بهترین منبع تغذیه ای برای این گوساله هاست اما از آنجایی که در کشور ایران هر ساله با کمبود علوفه مواجه هستیم و علوفه ها نیز کیفیت چندانی ندارند باید از مکمل های لازم برای تقویت گوساله های نر استفاده کرد. توصیه می شود. در ایالت فلوریدا کشور آمریکا قیمت شیر براساس حجم شیر است، در ایران نیز به همین صورت است.

غذایی که گاوها مصرف میکنند با توجه به نوع کربوهیدارت و میزان تجزیه پذیری اش میتواند بر افزایش چربی شیر گاو موثر باشد. در ادامه بهترین مواد غذایی برای رشد سریعتر و سلامتی بهتر گاوهای شیری و گوشتی و نکات مهم تغذیه ای را توضیح میدهیم. علوفه باکیفیت بهترین تغذیه برای گاو شیری است که تمامی احتیاجات غذایی آن را تامین کرده و در کنار نمک و مواد معدنی برنامه غذایی کاملی برای گاوهای شیری به حساب می آید. اول رعایت بهداشت گله که برای حفظ سلامت گله و پیشگیری از بیماری های واگیر بسیار ضروری است و دوم فراهم نمودن مواد غذایی تازه و پرانرژی برای رشد سریعتر دام.

دامهایی که بهداشت و تغذیه خوبی داشته باشند بالطبع شیر و گوشت باکیفیت تر و سالم تری نیز خواهند داشت. اگر بخواهیم نسبت به سایر نژادها گاو سیستانی را مقایسه کنیم در دوره شیردهی این گاو حدود ۱۵۰ کیلو شیر تولید می کند که نسبت به نژاد تالشی رقم بسیار کمی است اما برعکس استعداد افزایش وزن زیادی دارد. در اصلاح نژاد گاوشیری انتخاب صحیح گاو نر از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر بهبود ژنتیکی گله های گاو برای صفات تولیدی و تولیدمثلی است و معیاری که بتواند با وزن دهی مناسب به صفات مختلف ما را در رسیدن به هدف اصلاح نژاد و حداکثر سودآوری کمک کند، شاخص انتخاب است.

داشتن یک برنامه غذایی برای گاوها که به صورت صحیح و اصولی باشد یکی از مهمترین عوامل در پرواربندی این دامها و کسب سود بیشتر برای دامداران است. هر چه سطح فیبر خام مصرفی در جیزه غذایی گاوها بیشتر باشد احتمال بروز اسیدوز شکمبه کاهش می یابد. جیره غذایی گاوها باید بین 18 تا 20 درصد پروتئین خام داشته باشد و بیشتر از این توصیه نمیشود زیرا پروتئین مازاد تنها موجب بروز اختلالات تولید مثلی میشود. مصرف آب پنیر به جای ذرت در جیره غذایی بره ها و گوساله های پرواری افزایش رشد روزانه را بهبود می بخشد. در تابستان به طور معمولا میزان چربی شیر گاو کاهش می یابد اما با دادن علوفه تازه به گاو اشتهای آن تحریک شده و با مصرف بیشتر خوراک چربی شیر نیز افزایش می یابد.

این خروس جنگی محبوب مردم منطقه باکلود واقع در فیلیپین می باشد و هم چنین از قدیمی ترین خروس جنگی های مورد علاقه دوک های انگلیس بوده است، شهرت این خروس جنگی به دلیل حمله هوشمندانه آن و قابلیت جاخالی دادن و پرواز عمودی آن است. از سال 2000 یک مسابقه آتش بازی بصورت بین المللی در شهر برنامه ریزی و اجرا می شود و هزاران نفر از مردم در اطراف پارک و میدان آتش بازی در حالی که روی چمن ها نشسته اند این مراسم و رقابت را تماشا می کنند. نوع نیمه سوار در جلو از طريق ميله عرضی به دو بازوی پایین سیستم هیدرولیک تراکتور ارتباط داشته و دارای چرخ حاملی در قسمت عقب می باشند که در حین حمل و نقل وزن نیمه انتهایی دستگاه بر آن مستقر می شود.

گاوهای سیستانی بطور کلی گاوهای نیمه وحشي بوده و اغلب با يکديگربه جنگ و دعوا و زور آزمايي مي پردازند . وی گفت : اگر در سال 1399 اعتبار ویژه برای نجات گاوهای سیستانی اختصاص نیابد این گونه بار ارزش دامی از بین خواهد رفت . چرا که می تواند به منظور های مختلف برای دامدار بازدهی داشته باشد. در مواقعی از فصل چرا که رشد علوفه کم است, از تمام منطقه حائل و چراگاه اصلی برای چرای دام استفاده می شود و مقدار تهيه سيلو کمتر می شود. با توجه به وزن و جثه گوساله نر در فصل جفت گیری روزانه باید نیم کیلو مکمل پروتئینی و 2.5 کیلو مکمل انرژی به گوساله نر داده شود.

این رشته های بلند خوراک های آردی را مدت بیشتری در بدن گاوهای پرواری نگه داری میکنند که به افزایش وزن سریعتر آنها کمک میکند. قرار دادن کنسانتره دامی در برنامه غذایی گاوهای شیری در افزایش شیردهی آنها موثر است اما اگر بیشتر از حد مصرف شود موجب کاهش چربی شیر میشود. اگر علوفه مورد استفاده گاو چندان مرغوب نیست باید با دادن مکمل های پروتئینی این مساله را جبران کرد. دادن علوفه های باغی با رشته های بلند و کنجاله تخم پنیه به دام تعادل لازم را در مصرف کنسانتره و حفظ چربی شیر ایجاد میکند. علوفه های باغی با رشته های سبزی بلندی که دارند به نشخوار بهتر و بیشتر دام ها کمک میکنند و موجب بیشتر شدن چربی شیر گاوها نیز میشوند.

از عقب به جلو و از چپ و راست و به هر کجا که نگاه کنید جفت هایی از انواع غول آمریکایی؛ آسیایی، آفریقایی و اروپایی در ردیف آخر راهپیمایی، 6 kilikis و 5 کله گنده در ردیف دوم، zaldikos و نفراتی در این راهپیمایی که صورت ها را در ردیف جلو راهپیمایی حمل می کنند. همانطوری که ما در ارزیابی خودمان و دیگران باید ابعاد مختلف یا خصوصیات مختلف را در نظر بگیریم، در انتخاب گاوهای نر شیری نیز می بایست چندین صفت یا متغیر به طور همزمان مورد ارزیابی قرار بگیرند. در حال حاضر چندین شاخص انتخاب در دسترس هستند.

جمعیت این گاو شیری در کشور فرانسه ۶۸۵۰۰۰ هزار راس در سال ۲۰۰۶ گزارش شده است و در مدت ۲۵ سال جمعیت این گاو در فرانسه نزدیک به دو برابر شده است که درحال حاضر دومین نژاد شیری در فرانسه میباشد. با این حال توصیه می شود از رتبه صدکی برای مقایسه یک گاو نر با بقیه گاوهای نر قابل دسترس استفاده کنید و در هنگام ارزیابی، قابلیت اطمینان ارزیابی را حتماً در نظر بگیرید تا خطر انتخاب نادرست را بتوانید کم کنید.

به عبارت دیگر آیا با ارزیابی گاوهای نر بر اساس شاخص های انتخاب مختلف تغییر رتبه گاوهای نر اتقاق می افتد؟ بنابراین اگرچه شاخص های انتخاب تا حدودی متفاوت هستند ولی حیوانات را به صورت یکسانی رتبه بندی می کنند. لذا هدف از این مطلب مروری بر شاخص های انتخاب گاو شیری و بررسی تشابه و تفاوت آنها با همدیگر است. ولی همچنان لکههای سفید رنگ بر روی سر آنها باقی میمانند.

دیدگاهتان را بنویسید