بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور

منابع اصلی آلاینده ها از جمله فرآورده های نفتی به دریای خزر تخلیه با رواناب رودخانه ، تخلیه پساب صنعتی و کشاورزی تصفیه نشده تصفیه شده ، فاضلاب شهری از شهرها و شهرهای واقع در ساحل ، حمل و نقل ، اکتشاف و بهره برداری از میادین نفتی و گازی است. از مهمترین رودهای ایران و تهران، رودخانه جاجرود است که رودخانه ای دائمی است. در این مطلب قصد داریم در قالب یک راهنمای سفر به شهر جلفا مهمترین جاذبههای گردشگری این شهر را معرفی کنیم. یکی از مهمترین تفریحاتی که بسیاری از مردم را به سمت دریاچه چیتگر میکشاند، قایق سواری است.

طی 5 سال آینده خط 10 متروی تهران به سمت دریاچه چیتگر منتقل میشود. اگر باز هم بیشتر به سمت غرب برویم به پارک ملی ماری سانست (Murray-Sunset National Park) در ایالت ویکتوریا میرسیم. ورزش اسکی روی آب نیز پیرامون دریاچه پارک ارم نیز برگزار میشود. كعب الاحبار گفت: دجله جوى آب بهشت است، و فرات جوى شير بهشت است، و نيل مصر جوى خمر ايشان «11» است، و سيحان جوى انگبين بهشت است.

جالب است که قاضی عیاض به خاطر این حدیث گفته است که سدرة المنتهی روی زمین است، چون در این نقل آمده است که رسول نیل و فرات را آنجا دیده است. همچنین آن که دو آمل، یکی در مازندران و دیگری در گسترهٔ آمودریا، جای داشته که به مهاجرت قبیلهای ایرانی بنام آماردی یا مردی بازمیگردد و برای تمیز از آمل طبرستان آن را آمل زم و آمل شط و آمل مفازه نیز خوانند؛ و این شهر را قوم تاتار ویران کردند.

با وجود وابستگی هایی که هر دو محیط زیست آبی با یکدیگر دارند از نظر خصوصیات زیستگاهی و عملکرد به شدت از یکدیگر متمایزند. پ – نهر سنتی : مجرای آبی است که به وسیله اشخاص به صورت غیر مدرن احداث شده باشد. ساعت کار بخش قایقرانی به صورت همهروزه از ساعت 12 ظهر تا 12 شب است. این امر به ما کمک خواهد کرد تا ما با تنگناهای موجود در این حوزه از نقطه نظر تمدنی آشنا شده و چرایی ماندگاری و درجازدن در آنها را دریابیم.

مأموریت کمیسیون سه نفره بررسی وضعیت موجود رودخانه، تقسیم آب و توزیع آن بین دو دولت بود. نهرهای باطن دو نهر در بهشت بود و اما نهرهای ظاهر نیل و فرات بود. گفت: دو نهر ظاهر و دو نهر باطن. اما برخی آن را قبول نکرده گفته اند که روایت بر این مطلب دلالت ندارد بلکه این دو نهر از اصلی سرچشمه گرفته بعد روی زمین سرازیر شده است. برلیان از دو برج مسکونی 26 طبقه ساخته شده است و شامل 4 طبقه پارکینگ، 1 طبقه لابی و 21 طبقه مسکونی میباشد. این مجرا لولهای به طول 3 سانتیمتر است که تنگ و باریک میباشد.

در پیاده روی در حوالی این دریاچه نیز ممکن است صدای حرکت حیوانات وحشی و پرندگان میان درختان را بشنوید. گونه های مختلفی از جانوران که در این مناطق یافت می شوند از جانوران نادر هستند و جزو حیوانات بومی این منطقه به شمار می آیند این دریاچه به دلیل برخورداری از تنوع گیاهی و جانوری خود از اهمیت زیادی برخوردار است و دارای جذابیت های زیادی می باشد آب های این دریاچه که زلال هستند مکان بسیار مناسبی برای رشد این جانوران و گیاهان می باشند به دلیل شفاف بودن آب های این منطقه شما می توانید به راحتی جانوران و گیاهان زیر آب را مشاهده کنید.

به دلیل این که صنعت کشاورزی در این کشورها مدرنیزه نشده است، بخش بزرگی از جمعیت این کشورها در کشاورزی فعال هستند، که محصول خود را با نرخ از پیش تعیین شده به دولت ها می فروشند. حضرت سوار دلدل شد و کنار فرات آمد و فرمود این اناری از انارهای بهشت است. اناری روی آن ظاهر شد مثل شتری که به زانو نشسته باشد. نیهایی که به هم گره میخوردند، گاهی به شکل سبد و زمانی کلاهی میشدند برای سایه انداختن روی آفتاب. یک مجموعه قابل توجه از این احادیث در یک تاریخ محلی مربوط به حلب که فرات از نزدیکی آن می گذرد آمده است.

سازنده ای که کارنامه ای پربار از خود در منطقه 22 بجا گذاشته است و هم اکنون به صورت همزمان با رومنس مروارید شهر، در نزدیکی دریاچه چیتگر پروژه ای مسکونی تجاری را به صورت سهامی پذیره نویسی نموده است که ثبت نام آن به پایان رسیده است و در میان پروژه های در حال ساخت حال حاضر در منطقه 22 کمترین فاصله را نسبت دریاچه داشته و بدلیل موقعیت مکانی بسیار مناسب اش، متقاضیان بسیاری را به سوی خود کشانده است.

در این روایت، یک تکمله ای نسبت به روایت قبلی دارد که پس از آنچه جبرئیل گفت، سه قدح آوردند. بغوی در تفسیر خود در باره این چهار نهر گفته است: تخرج من نهر الكوثر. و اين چهار جوى از كوثر مىآيد. باریم در اشعهی ایکس سفید بهنظر میرسد و هرگونه تومور و پولیپ با رنگ تیره نمایش داده میشوند.اگر نمونهبرداری وجود سرطان رودهی بزرگ را تأیید کند، پزشک ممکن است برای ارزیابی شیوع سرطان، رادیوگرافی قفسهی سینه یا سونوگرافی یا سیتی اسکن از ریهها و کبد و شکم را تجویز کند. اضافه وزن، استعمال سیگار، سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به پولیپ روده بزرگ یا سرطان روده بزرگ شانس ابتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد.

طبعا این روایات، گاه چند رود را با هم مورد توجه قرار داده که ملاحظه خواهید فرمود. در باره نهر نیل این روایت از کعب هم جالب توجه است: « عن أبي جنادة الكتاني أنه سمع كعبا يقول: النيل في الآخرة عسل، أغزر ما يكون من الأنهار التي سمى الله عز و جل، و دجلة في الآخرة لبن أغزر ما يكون من الأنهار التي سمى الله، و جيحان ماء أغزر ما يكون من الأنهار التي سمى الله.

پس حتما به علائم هشداردهنده توجه کنیم و شناکردن را فراموش کنیم. در باره فرات چندین حدیث در فضیلت فرات نقل شده که آنها را مرور می کنیم و گاه در باره آن ها توضیحی خواهیم داد. جایی که در عین دسترسی به تمام مناطق پایتخت و برخورداری از بروزترین و مدرن ترین امکانات و زیرساختها، آرامش و سکوت بکری را داشته باشد که سالهاست اهالی تهران در شهرهای شمالی کشور بدنبالش می گردند.

در نتیجه اردن اکنون یکی از فقیرترین کشورهای جهان از لحاظ دسترسی به منابع آبی است، به طوریکه در برخی روستاهای جنوب این کشور در هفته فقط هشت ساعت آب وصل میشود. تنه خشک درختان در آب منظرهای جادویی و شگفت انگیز را خلق کرده و انعکاس تصویر آنها در دریاچه چشماندازی بینظیر میآفریند. دریاچه بایکال، از جمله عمیق ترین و صاف ترین دریاچه های دنیا است. حیزوم اسبی از اسب های بهشتی است که از برگهای بهشت می خورد (تاریخ مصر و فضائلها، ص 16) .

رسول در سدرة المنتهی چهار رود را دید که از اصل خود خارج می شدند. اخبار معراج که معمولا منبعی برای این قبیل نقلهاست (بنگرید: اخبار نیل مصر، ص 38) آمده است که رسول گفت: وقتی به سدرة المنتهی رسیدم چهار نهر را دیدم. در این اخبار ، معمولا رگ های تفکر یهودی چه اصیل چه خودساخته از سوی کعب الاحبار ودیگران، وجود دارد. از جبرئیل در باره این نهرها پرسیدم. پیشاپیش باید یادآور شویم که روایات فراوانی منسوب به رسول خدا (ص) در باره شهرها، برخی از مناطق جغرافیایی، و یا رودها و دریاها وجود دارد.

مصحح در ذیل آن نوشته است که این قصه شباهت عجیبی به داستان گیلگمش دارد. در کنار دریاچه چیتگر یک مرکز خرید بزرگ و مدرن به نام باملند قرار دارد که بیشتر رستوران های دریاچه چیتگر در آن واقع شدهاند. تمیم بن خذیم گوید: کنار امام علی (ع) نشسته بودیم. زیرا مردم در کنار رودها زندگی می کردند تا بتوانند از آب رودها برای کشاورزی استفاده کنند. سدّى گويد: فرات بيفزود در خلافت امير المؤمنين على بن ابى طالب، انارى بگرفتند كى آب مىآورد و جسر را بشكست و اتفاق كردند كى اين انار از بهشت آورد. أى و الذى فلق البحر لموسى إنى لأجده فى كتاب الله، أن الله يوحى إليه عند ابتدائه: إن الله يأمرك أن تجرى على كذا، فاجر على اسم الله.

عن أبى هريرة رضى الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه و سلم: «سيحان، و جيحان، و الفرات، و النيل، «كلّ» من أنهار الجنة». حدثنا أبو داود قال: حدثنا المسعودي (عبدالرحمان بن عبدالله بن مسعود) عن القاسم قال: مدّ الفرات على عهد عبد اللّه، فكره الناس ذلك فقال عبد اللّه: يا أيها الناس لا تكرهوا مدّه، يوشك أن يلتمس فيه ملء طست من ماء فلا يوجد ذلك، و ذلك حين يرجع كل ماء الى عنصره، فتكون بقية الماء و المؤمنون بالشام. أخبرنا أبو عميس عن القاسم قال: مدّ الفرات فحاء برمانة مثل البعير، فكانوا يتحدثون أنها من الجنة.

دیدگاهتان را بنویسید