تعبیر خواب انگور از نگاه معبران و پیامبران

به طور کلی، شاه تا حد امکان حوالی مرزها را از سکنه خالی کرده و آنها را به مرکز انتقال داد و زمینهای دیگری در اختیارشان گذاشت تا هم بقای آنان در مملکت تضمین گردد و هم شهر اصفهان بزرگتر و ثروتمندتر و زیباتر شود» (دلا واله، 36). بنا به دلایل یادشده، شاه عباس یکم در فاصلۀ سالهای 1013 تا 1017، هزاران نفر از ارمنیان را از نواحی مرزی یادشده به مناطق داخلی ایران کوچاند و در شهرهایی چون تبریز، قزوین، گیلان، انزلی، دربند و کاشان اسکان داد. وی از اهالی اصفهان و یکی از بازرگانان عمده در سورات بود که در دهۀ 1660م (1071ق) به مقیاس وسیعی کار تجاری انجام میداد.

از این رو، وی کسانی از آنان را که شایستهتر تشخیص میداد انتخاب مینمود و به هر یک به اندازۀ استعدادش بارهای ابریشم تحویل میداد تا در کشورهای دیگر بفروش رسانند. این رویداد به بازرگانان ارمنی فرصت میداد تا از راه استراخان در خاک روسیه مسافرت کرده و کالاهای ایرانی، به ویژه ابریشم را به خریداران اروپایی بفروشند. بهترین مشخصات تغذیه ای را با مجموعه وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری از جمله کلسیم و ویتامین D دارد.

در تابستانهای گرم و خشک درخت انگور باید با فاصله زمانی کمتری آبیاری شود و در مناطق پر آب و مرطوب و ساحلی نیاز به آبیاری کمتری دارند. نتیجۀ چنین وضعی، افزایش و فشار تورم و نیاز بیشتر ایران به نقره بود. از سوی دیگر، جمعیت ارمنیان جلفای اصفهان، به دلیل عنایت خاص شاه و برخورداری از امکانات بهتر، رو به افزایش نهاده بود. سیاست انحصار تجارت ابریشم که با اهداف اقتصادی ـ سیاسی اتخاذ شده بود، بر افزایش صادرات و گسترش تجارت خارجی تأثیر داشته است. بر این اساس،حتی پیش از انحصاری شدن تجارت ابریشم، این کالا جایگاه مهمی در اقتصاد وبازرگانی خارجی ایران یافته بود.

شاردن مینویسد: «چون ابریشم در ایران یک محصول فراوان و پیش پا افتادهای میباشد، ایرانیان در صنعت آن تبحر و مهارت بسزایی یافته و در این رشته کارخانههای صنعتی بسیار شایان توجهی در کشورشان به وجود آمده است. از این رو، برای شناخت بیشتر نقش آنان، باید گسترۀ حوزه های بازرگانی خارجی و فعالیتهای انجام شده در آن حوزهها را بیشتر مورد بررسی قرار داد. بخشی از این پارچهها، همراه با دیگر کالاها دوباره در چرخۀ بازرگانی خارجی ایران قرار میگرفت و به دیگر کشورهـا صادر میشد (Du Mans, 180). گذشته از هندوستان، بازرگانی ایران در شرق تا دورترین مناطق آسیا، مانند سیلان، تنکن، جاوه، فیلیپین و جز آن نیز جریان داشت.

منابع نشان میدهند که ارمنیان افرادی صرفهجو، سختکوش و در مسافرتهای طولانی سریعالسیر و خستگی ناپذیر بودند. آنان بزرگترین جمعیت مسیحیان ایران را تشکیل میدادند و وابسته به کلیسای «گری گوری» بودند (لاکهارت، 86)، اما دلیل اصلی مهاجرت، یا به عبارت دیگر کوچ اجباری ارمنیان از سرزمینهای اصلیشان، جنگها و درگیریهای طولانی میان دو امپراتوری ایران و عثمانی بود. هر زمان که نوزاد به بیمار میشود، سرماخوردگی و سرفه عوامل اصلی آن هستند. بررسی درّۀ نادره ازنظر واژگان نشان داد که وبژگیهای مدّنظر رویکرد فرکلاف در چارچوب ارزشهای گوناگون صوری در این متن وجود دارد؛ چنانکه در این متن واژههای بسیاری بر ارزش تجربی واژگان (عبارتبندی دگرسان یا مخالفتجویانه، عبارتبندی افراطی و روابط معنایی اصلی)؛ ارزش رابطهای واژگان (حسن تعبیر) و ارزش بیانی واژگان (استعاره) دلالت دارد.

قبل از آن نیز در كلیسا، مراسم شاراگان خاصی به نام؛ پارك سورب خاچی اجرا میشود. اما انحصاری کردن خرید و فروش ابریشم میتوانست از صادرات آن به عثمانی جلوگیری نموده و در نتیجه به لحاظ نظامی به اقتصاد جنگی آن کشور، به عنوان یک دشمن دیرینه ضربه زند. لیکن در آنجا، حکومت ونیز باقی ماندۀ اموال تاجر عیاش را توقیف نموده و موضوع را به آگاهی پادشاه ایران رساند.

برای اجرای سیاست انحصار، نیازمند به بازرگانان توانمند و کارآزمودهای بود که بتوانند بازارهای نوینی را در ممالک دور دست بیابند و ابریشم تولیدی ایران را در آن بازارها عرضه نمایند. موضوع دیگر در رابطه با تولید ابریشم، نوع و کیفیت این محصول بود که سبب آوازۀ آن در سراسر جهان شده و خریداران بسیاری در ممالک گوناگون یافته بود. سپس این حرفه در مسیر شمالی کوهپایه های البرز، از شرق به غرب گسترش یافته به گونهای که مازندران و ناحیۀ شرق آن در اوایل قرن چهارم هجری از مراکز مهم تولید ابریشم بوده است. در دوره های بعد، این حرفه در نواحی گیلان بیشتر گسترش یافت، چنانکه در عصر صفویه از مراکز مهم تولید این محصول گردید.

در سال 1037ق/1627 «میخائیل رومانف» تزار روس، توسط سفیرش از شاه عباس یکم خواست قراردادی منعقد نماید تا محصولات ابریشم خزر به آن کشور ارسال گردد. اگر آن باغ متعلق بـه خودتان باشد، بـه نهایت ثروت و شادی خواهید رسید. قرآن نمىاندیشند اگر از جانب غیر خدا بود، قطعاً در آن اختلاف بسیارى مىیافتند. سپس آن ها را یک ربع در فر بگذارید و عصاره این انگور را روی صورت بمالید و 15 دقیقه بعد با آب گرم بشویید. پس از دوران تغدیه خود ، یک نقطه از کوتیکول روی تاول را سوراخ میکند و سپس خارج شده و به شفیره تبدیل می شود .

اینان با کوششهای بسیار بیشترین سهم را در داد و ستد ابریشم ایران با دیگر کشورها و مراکز مهم اقتصادی جهان آن روز به خود اختصاص داده بودند. 11) در صورتي كه شيرخوار غذاي كمكي را نخورد، مادر نبايد آن را به كلي از برنامه غذايي او حذف نمايد بلكه بهتر است هر چند روز يك بار مجدداً آن را تهيه و به كودك ارائه كند زيرا اغلب شيرخواران پس از 7 يا 8 بار و گاهي هم ده يا پانزده بار ارائه همان غذا، نهايتاً آن را پذيرفتهاند.

که شخص در آینده ای نزدیک سرمایه اش روز افزون خواهد بود.تعبیر دیدن انگور در خواب ، تحقق بخشیدن آرزوها است. باکتری نوع Pseudomonas viridiflava عامل بیماری زا در این شهر می باشد . بنا به گزارش «آنتونی جنکینسون»، از ایران ابریشم و کالاهای ابریشمی وارد استراخان میشد و تزار روس ارمنیان را به تجارت در آن شهر تشویق مینمود .(Jenkinson, pp. یکی از بهترین نوع ابریشم تولیدی ایران معروف به «میلانی» بود که در خراسان تولید میشد و بیشتر آن به هندوستان صادر میشد (فلور، 37). گذشته از ابریشم خام، مشتقات آن مانند انواع پارچه های زربفت، شال، البسه، قالی، دیبا و پرنیان و غیره نیز صادر میشدند.

دیدگاهتان را بنویسید