جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

تنوع اقلیم و پوشش گیاهی در این منطقه بسیار قابل توجه است؛ در حالی که دره رودخانه ارس پوشیده از درختان نیمه گرمسیری است اراضی نواحی غربی و میانی آن پوشش استپ دارد و در دامنه کوهستانهای شرقی، جنگلهای متراکم و انبوه ارسباران دیده میشود. وجود 854 گونه جانوری و بیش از 500 گونه گیاهی در محدوده بومسازه این دریا و بویژه 6 گونه ماهیان خاویاری که بیش از 85 درصد ذخایر جهانی و بیش از 95 درصد از مصرف خاوریار جهان را شامل میشوند معروفترین جانداران این دریا را تشکیل میدهند. در ادامه به معرفی، عکس دریاچه ممرز، حیات وحش، پوشش گیاهی و آدرس دریاچه ارواح نوشهر میپردازیم.

این دریاچه بیشتر اوقات مه گرفته است که بین درخت های جنگل خودش رو پنهان کرده و راه دسترسی به اون هم سخته و هم خطرناک. این مرکز پرفشار از صعود هوای مرطوب جلوگیری کرده و باعث کاهش باران و در نتیجه بیابان ایجاد می شود . دشت ها دو صورت است : 1- عوامل فرسایشی ( باد و باران ) 2- مواد حاصل از فرسایش بین کوهها رسوب کرده و سطح هموار را ایجاد کرده است . 3- توفان های گرد وغبار که هم طبیعت و هم انسان در ایجاد آن نقش داشته است .

بطور همه جانبه و جامع پدیده ها را با تمام ویژگی های آن مورد بررسی قرار می دهد . روستاهای متمرکز : تحت تاثیر پدیده های اطراف خود است . اقامت در اطراف دریاچه یکی از لذت بخشترین قسمتهای سفر شما خواهد بود. پیک نیک در اطراف دریاچه ارواح یکی از نابترین و به یادماندنیترین تجربیاتی است که میتوانید داشته باشید. اگر به سمت جنوب دریاچه چیتگر بروید می توانید گذر موج را نگاه کنید و از تماشای آن نهایت لذت را ببرید. در این قسمت از مجله مستر بلیط می خواهیم به معرفی پنجمین رود بزرگ کشور یعنی رود اترک بپردازیم و کمی بیشتر با آن آشنا شویم.

اولین عامل وجود درختان مرده یا کمر شکسته در داخل دریاچه است که به مانند ارواحی سر از آب بیرون آورده اند و ظاهری وهمانگیز به دریاچه داده اند. این رود با طول ۶۴۱۸ از یخچالهای فلات تبت.چینگهای (Qinghai.Tibet Plateau) در استان چینگهای (Qinghai) چین شروع و به دریای شرقی چین در شانگهای ختم میشود.۲. الف – عرض جغرافیایی : در مناطق جنوبی کشور که در عرض های کم جغرافیایی و نزدیک به خط استوا قرار دارد تابش خورشید هنگام ظهر عمود و مستقیم است و هوا گرم است . دهستان : از به هم پیوستن چند روستا ( با توجه به موقعیت های سیاسی – اجتماعی – فرهنگی – طبیعی) توسط دهدار اداره می شود .

یخچال ها نیز چند نوع دریاچه به وجود می آورند. ماهیهای این رود حدود ده گونه میباشند که حدود 6 نوع آنها نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند. بارسیدن جمعیت هر سکونت گاه به تعداد معین شهر تلقی می شود . دریاچه مَمرَز یا دریاچه ارواح در هر فصل زیبای خاص خود را دارد اما بدلیل خاکی و جنگلی بودن مسیر دسترسی از انتهای روستای چلندر تا دریاچه، توصیه میشود که در اواخر پاییز و فصل زمستان بدون تجهیزات کامل از سفر به این دریاچه خودداری کنید. قدس: آلودگی رود ارس که منبع شرب اهالی سه شهرستان شمالی استان اردبیل است، به موضوع مهمی در میان مسئولان، مردم و محافل عمومی و رسانه در چند سال اخیر تبدیلشده که البته با مواضع ضدونقیضی نیز همراه است.

این مهاجرت دستهجمعی به همراه زنان، کودکان و رمهها از طریق صائین قلعه و همدان، در میان نبرد با ترکها و کردها صورت گرفت. در حال حاضر آبگیری سد کمالخان که باعث انحراف و تغییر مسیر قانونی رودخانه هیرمند شده است باعث میشود هیچ حقآبهای به تالابهای هامون از طریق هیرمند نرسد که این عدم تامین حقآبه چالشهای زیست محیطی و انسانی شدیدی را در پی داشته است. وی اضافه کرد: در مسیر ۷۰ کیلومتری رودخانه هیرمند به سمت ایران بندهای متعددی وجود دارد که اراضی کشاورزی افغانستان را تامین میکند، از سوی دیگر مسیر رودخانه با رسوبات و شنها انباشته شده و عذر طرف افغان این است که رودخانه نیاز به لایروبی دارد.

این دریا با مساحت 737 هزار کیلومترمربع در عمیقترین نقطه 980 متر ژرفا دارد و در حالی که بیش از 30 رود بزرگ و کوچک به این دریا میریزد، حدود 75 درصد آب آن از طریق رود ولگای روسیه تامین میشود. میری گفت: وقتی از مرزهای فرهنگی حرف میزنیم؛ منظور آن سرزمینهایی است که یا به فارسی تکلم میکنند اما جزء سرزمین فعلی ایران نیستند، یا در آنجا هنوز شعر فارسی سروده میشود یا سروده میشده یا کتابتی به زبان فارسی پدید میآید یا پدید میآمده و هنوز هم اندیشمندانی از آن سمت مرزهای جغرافیایی در جایی مثل پاکستان که زبان رسمی آنان اردو است، میگویند «زبان فارسی هویت ما است».

به فعالیت های مالی ، مدیریتی ، بهداشتی ، آموزشی ، گردشگری و تجارت که بطور غیر مستقیم در بهبود کیفیت و کمیت تولیدات موثرند . 2- شهرهای زیادی در کنار رودها گسترش یافته که به دلیل دست کاری های انسان مثل ( پل سازی – مجرا سازی – ورود فاضلاب ) باعث بهم خوردن تعادل جریان رود ها در نواحی شهری شده و هم چنین باعث تجاوز رودها شده و در نتیجه باعث طغیان و سیلاب به شهرها می شود . روستاهای خطی : در مناطق ساحلی – کنار رودها – در امتداد جاده ها شکل می گیرد .

در کنار آلودگیهای روزافزون دریای خزر، تکثیر نوعی شانه دار مهاجم موسوم به «نمیوپسیس» در آبهای خزر طی سالهای گذشته ضربه سنگینی بر اکوسیستم این دریا وارد کردهاست. این چین خوردگی ها پس از تشکیل طی میلیون ها سال به علت فرسایش تغییر شکل می دهند . نکته 6 – هر چه مخروط افکنه ها در قسمت های پایین ترو پست تری تشکیل شده باشند ، چون ذرات تشکیل دهنده آنها مسیر بیشتری را طی کرده اند و برخوردهای بیشتری را داشته اند ، کوچکتر خواهند بود . نکته 5- بیشتر سدها را هر چند وقت یکبار لایروبی می کنند .

نکته 15 – بیشترین آبهای شیرین زمین به صورت یخ در یخچالهای طبیعی قرار دارند. 4 – آبهای شیرین به چه صورتهایی در کره زمین قرار گرفته اند؟ به مجموعه آبهای موجود در اتمسفر ، سطح و درون زمین که به صورت جامد ، مایع و بخار می باشند، آب کره گفته میشود. زیرا مقدار زیادی از آب درون زمین نفوذ می کند. اگر دست ها به درستی شسته نشوند تخم های کرمک ها احتمال می رود توسط فرد خورده شوند، بنابراین کوتاه نگه داشتن ناخن ها به جلوگیری از این امر کمک می کند.

مهاجر پذیر : کشورهایی که افراد به آن وارد می شوند . نکته 7 – سطح مقطع رود در واقع مساحت آن قسمت از رود است که از حاصلضرب عرض رود در عمق رود به دست می آید . نکته 12 – امواج دریا باعث فرسایش و تغییر شکل سواحل میشوند . 1- حرکات دریا ( جزر و مد و سونامی و جریانات دریایی) از عوامل طبیعی است که مناطق ساحلی را تغییر می دهد . پس از اینکه نگهبان اطمینان حاصل کرد که شما قاچاقچی چوب نیستید درب ورودی جاده جنگلی را برای شما باز میکند. به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرکل دفتر اطلاعات و دادههای آب کشور اظهار کرد: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان میدهد، میزان حجم ورودیهای سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه گذشته کاهش ۱۵درصدی دارد؛ اما با توجه به اینکه ذخایر برفی سالجاری تاکنون نسبت به سال قبل بیش از دوبرابر است، ذوب برف در ماههای آینده باعث رشد ورودی به سدها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید