دریاچه ارواح ؛ جذاب، حیرتبرانگیز و اسرارآمیز، در استان مازندران – مجله گردشگری میزبون

سد نرگسی بر روی رودخانه جره در استان فارس در جنوب شرق شهرستان کازرون از سال ۸۹ تاکنون در حال ساخت است. در سال 2006، گوگل ترنسلیت بر مبنای آمار بود و از متون سازمان ملل و پارلمان اروپا استفاده میکرد تا پایگاه داده خود را ایجاد کند. بازاری دهروزه نیز در شَرغ (یکی از روستاهای بخارا) در میانه زمستان باز میشد که بیشترین کالای آن پوست گوسفند و چوب بود. بازگردانی: خورشید هنگام غروب سینه خیز و آرام در پشت کوهها پنهان میشد. بازگردانی: اشک از چشمان او جاری میشد و پایان زندگی خودش را نیز حس میکرد. کلمه «امروز» در جمله آخر، هیچ یک از نقشهای اسم را ندارد.

حوزه آبریز آن ۵/ ۲۶۶ کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت دارد. فاصله شهرستان کازرون تا این دریاچه حدودا 12 کیلومتر است. گلزار ها و مراتعی که در حاشیه این دریاچه وجود دارد باعث به وجود آمدن تفرجگاه طبیعی زیبایی شده است و جلوه های پاییزی و بهاری جذابیت های فوق العاده به این دریاچه بخشیده است ارزش های زیست محیطی این دریاچه بسیار قابل توجه است. درختچه های گز با توجه به پایین رفتن سفره های آب زیرزمینی رشد قابل ملاحظه ای دارند.

دریاچه پریشان از نوع آب شیرین است و یکی از جاهای دیدنی کازرون محسوب میشود. دو دریاچه بختگان و طشک حاصل از فرونشست ميانكوهي است و دریاچه طشک که در شمال غربی دریاچه بختگان است از طریق دلتای رودکر باهم در ارتباط هستند. در این هنگام، کودهای کشاورزی که به داخل دریاچه آب شویی شده اند، موجب انفجار جمعیت آبزیان دریاچه می شوند، ذخیرۀ اکسیژن دریاچه تمام شده، ادامۀ حیات در آن غیرممکن می شود. ساخت سد نرگسی در شهرستان کازرون در تیرماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده، اما با وجود گذشت نزدیک به ۱۰ سال هنوز به اتمام نرسیده است.

میانگین عمر آب این دریاچه ٦ متر است که در بعضی از سال ها تا ٢ متر می رسد.این دریاچه قابلیت این را دارد که آب های سطحی که از ریزش جوی حوضه ای حاصل میشود را به مساحت ٢٦٣ کیلومتر مربع در خود جای دهد. با ۴۳ کیلومتر مربع مساحت، این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران و خاورمیانه به شمار میرود. حقابه ایران از هیرمند، به دادخواست حقوقی ایران از آب رودخانه هیرمند در منطقه سیستان اشاره دارد. درجایی که ازنظر فنی ساخت سد کمال خان شاید اگر لازم بود با این شکل ضرورتی نداشت، اما این سد ازنظر فنی به شکلی ساخته شد که میتواند بهصورت تمام و کمال حقابه ایران را کنترل کند و حتی از ورود سیلابهایی که خارج از بستر رودخانه به سمت ایران بودند هم جلوگیری کند؛ میدانید که غیر از حقابهای که ایران از رودخانه هیرمند مطابق با معاهدهای که با افغانستان داشت، بخشی از سیلابهایی که مربوط به رودخانه نبود و سهم طبیعت بودند هم به سمت ایران میرفت، اما ازنظر فنی ساخت سد کمال خان به شکلی بود که حتی از ورود این سیلابها و آبهای سطحی که ارتباطی با معاهده دو کشور نداشت جلوگیری کرد.

بازگردانی: سوارکاری که زخمی و نیم مرده بود زیر لاشه اسبان از درد می نالید. بازگردانی: وقتی سپاهیان مغول پیرامون او را گرفتند، اسب تندروی خود را مانند کشتی به دریا زد. به این صورت این مادۀ تاریخی در مورد سهمیۀ ایران از دریای هلمند و با چار مترمکعب فیثانیه به خاطر حسن نیت افغانها حرف آخر را زد. آب دریاچه شیرین است و بخش بیشتر آن، از آبراهههایی است که از کوه فامور سرچشمه میگیرند و قسمتی هم از منابع زیرزمینی تامين میشود.

این مناطق شامل کوههای جغتای در خراسان رضوی – گردنه آوج در همدان و کوه بزمان در سیستان و بلوچستان می شود . دریاچه هامون سومین دریاچه بزرگ ایران است که در شمال سیستان و بلوچستان جاخوش کرده. بازگردانی: ازعشق این آب و خاک و پاسداری از هر بخش این سرزمین خدا میداند که چه انسانهای بزرگی جنگیدند و جان دادند. ابیات زیر را از نظر کاربرد تشبیه و کنایه بررسی کنید.

مضاف الیه: ترکیب «اسم ﹻ اسم» را ترکیب اضافی می گویند. گـروه قیدی، بخشـی از جمله اسـت که جمله یا جزئی از آن را مقید می کند یا توضیحی نظیر مفهوم حالت، زمان، مکان، تردید، یقین، تکرار و … به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، معاون فنی محیط زیست استان فارس با اشاره به وضعیت تالابهای استان فارس اظهارد کرد: ۱۱ تالاب در سطح استان فارس وجود دارد که ۴ تالاب رامسر سایت هستند یعنی مشمول کنفوانسیون رامسرند که شامل مجموعه طشت، کمجان و بختگان و پریشان میشود. رئیس محیط زیست کازرون اشاره کرده است که اگر حق آبهای برای دریاچه از طریق سد نرگسی کازرون اختصاص پیدا کند میشود به احیا این دریاچه تا حدودی امیدوار بود.

پاسخ: سطح آب این دریا از سطح آبهای آزاد حدود ۲۸ متر پایین تر است. افرادی که وارد این شهر می شوند باید بدانند که شهر هویز معروف به داشتن دریاچه ای از آب گرم است که آب و هوای آن بسیار مطبوع می باشد. به گزارش ایلنا، حمید ظهرابی در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: در هر شهرک یک یا دو لوله اضافه میشود و فاضلاب از طریق این لوله ها وارد رودخانه می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، به همت اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان کازرون و اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان و همکاری ادارات راه و شهرداری کازرون هشت و نیم کیلومتر آتش بر در بستر دریاچه پریشان ایجاد شد.

حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : پریشان و کافتر متاسفانه شرایط وخیم و بدی دارند ، آنقدر از سفره آب اطراف این دو تالاب برداشت شده که سطح آب بسیار پایین رفته است . به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، در حالی که طی چند مدت اخیر به دلیل بارشهای مناسب تمام دریاچههای استان فارس از جمله بختگان و کافتر آبگیری شده اند، اما دریاچه پریشان به عنوان یکی از مهمترین دریاچههای آب شیرین کشور همچنان خشک است.

خبرگزاری مهر – گروه استانها: در حالی که طی چند مدت اخیر به دلیل بارشهای مناسب تمام دریاچههای استان فارس از جمله بختگان و کافتر آبگیری شده اند اما دریاچه پریشان به عنوان یکی از مهمترین دریاچههای آب شیرین کشور همچنان خشک است. مجتبی هوشمندی مسئول مرکز خدمات جهاد کشاورزی حومه شهرستان کازرون در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اظهار کرد: بعد از ظهر امروز، ۱۰۰ هکتار از علف زارهای دریاچه پریشان دچار آتش سوزی شد.

گروه استانها- بیش از ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی از حوضه آبخوان تالاب پریشان برای مقاصد کشاورزی برداشته شده که سبب خشک شدن دریاچه و سفرههای زیرزمینی شده است. آنچه بر زيبايی اين درياچه افزوده و آن را به يكی از مناطق تفريحی و ديدنی تبديل كرده وجود نرگس زار اطراف درياچه، گونه های جانوری منطقه (که آبزی، کنار آبزی و خشک زی هستند و از آن جمله می توان به ماهیان ( سرخه، زرده یا پریشونی، گل چراغ، کپور معمولی، فیتوفاگ )، خزندگان( لاک پشت، مار آبی)، پرندگان(درنا، فلامینگو ) همچنین شنگ (سگ آبی) که یکی از گونه های شاخص تالاب پریشان است اشاره کرد) و كوههای جنگلی كنار درياچه است كه بازديد كنندگان خود را شگفت زده می كند.

پژوهشها نشان میدهد حجم ذخایر تخمین زده شده نفتی در دریای خزر حدوداً برابر با ۵۰ میلیارد بشکه و ذخایر گاز طبیعی تأیید شده هم برابر با ۲۵۷ هزار میلیارد فوت مکعب بودهاست؛ که این ارقام ۴٪ از ذخایر گاز و نفت دنیا را تشکیل میدهد. یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است که به نام پریشان و در زبان محلی به ( پیرشون) خوانده می شود و اسامی دیگری نیز مانندشور، یون، مور، توز، پریشان، کازرون، پریشم دارد. تغییر در میزان آب ورودی به دریاچه، در مسیر رودهایی که به آن می ریخت (احداث سدهای متعدد).

در محل دریاچه، قایقهایی برای گشت زنی در دریاچه وجود دارند که گردشگران می توانند از آنها نیز برای لذت بردن از زیباییهای تالاب بهره مند شوند. اگر به طور ناگهانی بعد از فعالیت های روزانه در خانه یا محل کار خسته شوید ، ممکن است به دلیل کولیت یا بیماری کرون باشد و یا حتی می تواند نشان دهنده سرطان باشد. در صورتی که عوارض جانبی شدید باشد، ممکن است دوز دارو کاهش یابد یا یک جلسه درمانی به تعویق بیفتد. پیرانتل پاموآت در اکثر روش های درمانی ضدکرم بدون نسخه برای کرمک استفاده می شود که شامل پیرانتل است.

ژرفای کم دریاچه سبب میشود که در فصول خشک بخشی از آن زیر پوشش نهشتههای تبخیری قرار گیرد. بازگردانی: جلال الدین مانند آتش حتی سوزنده تر از آن به سپاه مغولان حمله کرد. بازگردانی: کسی نفهمید که جلال الدین در آن لحظه با خودش چه میاندیشید که از شدت اندوه با خونابه، مژههایش را خیس کرد. 10 سال است عطش آبی، تالاب پریشان را از پای درآورده است.این تالاب بینالمللی که در 150 کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد بهعنوان ذخیره گاه زیست بوم کره زمین در یونسکو و کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.

اگر کانون آبگیر در فصول سرد سال، ذخیرۀ برف خود را تا ابتدای ماه های گرم سال حفظ کند به آن کانون آبگیر فصلی گفته می شود. زیباییهای طبیعت دریاچه پریشان در تمامی فصول علاقمندان را به سمت خود جلب می نماید. حسن ساسانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: آب منطقهای اصفهان با هدف صیانت از منابع آبی و جلوگیری از تعدی اشخاص به اراضی دولتی و بستر رودخانهها، پیگیریهای لازم را انجام و موفق به اخذ سند مالکیت اراضی بستر رودخانه زایندهرود در محدوده واحد ثبتی شرق اصفهان و محدوده پل دنارت تا باغگلها شد.

دیدگاهتان را بنویسید