دریاچه اوان ، طبیعتی رویایی در دل الموت – سفرزون

در نهایت روده به حالت طبیعی خود برمیگردد و جریان خون مجدد به ناحیه مورد نظر میرسد. 13-چند مورد موادّ خوراکی که از نظر بهداشتی برای بدن مناسب نیست را نام ببرید. در سمت جنوب شرقی باغ رودکی مجسمه ای به نام اسماعیل سامانی Ismoil Somoni هم در شهر دوشنبه و نزدیک به تندیس رودکی وجود دارد ، اسماعیل سامانی موسس سلسله ی سامانی بوده است و از فرمانروایان به نام این حکومت بوده است که بخارا را پایتخت خود قرار داده بود، او فردی عالم بوده است و فعالیت های علمی فرهنگی زیادی انجام داده بود، مجسمه ی امیر سامانی به دلیل هم دوره بودن با رودکی این شاعر فاخر ایرانی و عظمت و اهمیت او برای تاجیک ها در جوار پارک رودکی قرار گرفته است که بر اهمیت این ناحیه بیافزاید، تندیس او تاجی طلایی و بزرگ دارد که گویا از 10 کیلو طلا ساخته شده است، پلیس تاجیکستان همیشه مراقب این مجسمه هست و اجازه ی نزدیک شدن زیاد به آن را نمی دهد.

و رخت سفر سوار بر اسب تا بخارا میتازد! بازگشت به بخارا بیازماید. میخواهند امیر را به بازگشت ترغیب کند. به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ماجرای سدسازی در ایران از سالهای پایانی دهه ۲۰ آغاز شد و تاکنون ۱۷۲ سد ملی در سطح ایران به بهرهبرداری رسیده و قرار شده است که تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۲۱۴ سد افزایش یابد این در شرایطی است که در گذشته روند سدسازی بسیار کند بود؛ بهگونهای که در دولتهای اول و دوم تنها یک سد، در دولت سوم سه سد و در دولت پنجم نیز دو سد به بهرهبرداری رسید اما از دولت ششم و هفتم میتوان بهعنوان دولتهای میانهرو در سدسازی یاد کرد؛ چراکه در هر کدام از آنها ۱۳ سد به بهرهبرداری رسید.

خیابان اصلی شهر دوشنبه رودکی نام دارد و زیبا ترین منطقه ی شهری دوشنبه است، دسترسی به این پارک بسیار آسان است و با تاکسی، اتوبوس و اتومبیل های شخصی می توانید به راحتی به پارک رودکی بروید کافی است به میدان اصلی شهر که میدان رودکی نام دارد برسید تا پارک را ببینید، خوب است بدانید دوشنبه شهر زیاد شلوغی نیست اما کم کم رو به شلوغ شدن و ترافیک است و حمل و نقل با اتوبوس ارزان تر و بهتر است. دسترسی : از ساوه وارد آزادراه ساوه سلفچگان شوید و حدود ۳۰ دقیقهای در این آزادراه برانید تا به جاده تفرش برسید.

فرهنگ، زبان وادب هر ملتی زمانی پیشرفت میکند که کار ادیبان آن بیشتر در دسترس قرار گرفته و بررسی و نقد گردند و سپس اگر مورد استفاده نسلهای دیگر گردید وارد گنجینه ملت و جزو افتخارات آن میشود. برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر 12 مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط بانی خواهید رسید.

تاسف سعید نفیسی از آنجاست که میداند اکنون فقط ما به یک هزارم سرودههای رودکی دسترسی داریم و از همین اندک که در حدود 1037 بیت است، او توانسته است 630 واژه ناب فارسی را که امروزه بیشتر آنها به فراموشی سپرده شدهاند شناخته و بررسی نماید. کار رودکی در زمان خود از شاهکارهای نسلی است که ما به آن تعلق داریم. به طوری که باید در مطالب و یا اشعاری که از آن زمان باقی مانده، اشارهای به این رویداد مهم شده باشد. اما لمس دریاچه سدی که در حال حاضر جز پنجاه سد بلند جهان است و در زمان خودش ششمین سد مرتفع دنیا بوده داستان دیگریست.

این دریاچه با مساحتی حدوداً ۴۳۰۰ هکتار و با ارتفاع ۸۲۰ متری از آبهای آزاد در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بینالمللی ثبت و در تقسیم بندی مناطق جز مناطق حفاظت شده محسوب میشود. برای مقایسه وضعیت دریاچه ارومیه میبایست وضعیت فعلی در مقایسه با همان تاریخ در سال(های) گذشته گزارش شود. وجود درختان قدیمی، آبوهوای مطبوع این منطقه، همچنین جاده مناسبی که تا کنار دریاچه ادامه دارد انتخاب بسیاری از از افراد برای گذراندن اوقاتفرغت در طبیعت است. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. تاجیکستان کشوری کهن و با افتخار است ، شهر دوشنبه پایتخت آن مکان های دیدنی زیادی دارد و می تواند شما را کاملا سرگرم کند.

در شعر و سرایندگی رودکی از پیشگامان این رشته است و افتخار پدر شعر پارسی را دارد. در این دوران، امیر و دبیر و سپهسالار همه با هم کوشیدند تا استقلال فرهنگی، ادبی و علمی آنچه ما امروزه بدان میبالیم و افتخار میکنیم را فراهم کنند که نمونه آن ابو منصور حکمران توس و سپهسالار خراسان است که از رادمردان دولت سامانی است و در پیروی از وزرای دانشمند، بلعمیها، ادیبان را از چهار گوشه ایران زمین گرد آورد که خدای نامه پهلوی را به زبان دری برگردانند. این بازی تقریباً ۴ دقیقه طول میکشد و همه افراد بیش از ۱۲ سال میتوانند از آن لذت ببرند.

که میتوانید همراه دوستان وخانواده خود برای پیکنیک و لذت به این پارک بروید. 2. و اینکه در برخی کتابها آوردهاند که رودکی همراه عنصری نگذاشتند که فردوسی به دربار سلطان محمود راه یابد اشتباه است چون پیری رودکی همزمان نوجوانی فردوسی بود و این بیتها که در شاهنامه فردوسی، انتشارات خوشه، 1372 تهران آمده است نمیتواند از فردوسی باشد. اگر ما در آثار رودکی نشانی از فردوسی نمییابیم بدان سبب است که او در زمانی فوت کرد که فردوسی هنوز نوجوانی بیش نبود و در طول زمان، کم کم از سرگذشت رودکی و یاران او بخوبی آگاه شد2.

توصیه می کنیم از دیگر آثار دیدنی این شهر و بخصوص مکان های دیدنی نزدیک پارک رودکی هم دیدن نمایید مکان هایی مانند کتابخانه و موزه ی ملی تاجیکستان بازار خرید و مقبره ی رودکی. مردم این شهر قبل از فتح اسلام زردشتی بوده اند و ۱۶ آتشکده داشته که مهم ترین آنها ” آتشکده وره” بوده است. مهم ترین قسمت این پارک مجسمه ی زیبای رودکی شاعر گران قدر پارسی گوی است که تندیسی برای زنده کردن یاد او در افکار است ، این تندیس در سال 2008 میلادی مصادف با هزار و صد و پنجاهمین سالگرد تولد شاعر در پارک قرار داده شد.

پادشاهان سامانی و دبیران فرهیخته و خردمند آنها پس از دو قرن دیوار سکوت را شکستند و زمینه را برای بالیدن زبان، ادب و فرهنگ پارسی آماده کردند و بدین گونه دوران زرین ادب و فرهنگ پارسی پس از ساسانیان را بنا نهادند. به تازگی علیاکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران گفته است که بهرغم وعدهی مقامهای طالبان برای رهاسازی آب رود هلمند تاکنون «هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است». اگر گفته وی مانده بود برین زبان پارسی ما، که تا بدین پایه از گوهرهای نایاب توانگر است، ارزش دیگر میافزود. رودکی در ورزرود، در میان امیران و دبیران فاضلی مانند ابونصر سامانی و ابوالفضل بلعمی قرار داشت و دُرّ دری میسفت و سالها پس از او فردوسی در توس، در جمعی از سلسله نجیب زادگان و آزادگان در اندوه ایران از دست رفته، در پی افکندن کاخی بلند از نظم بود که با آن عجم را با زبان پارسی زنده کند.

دیدگاهتان را بنویسید