دریاچه ساوه – ویکی شیعه

رودخانه شهرچای یا برده سور از دره بیقار ترکیه سرچشمه میگیرد و پس از عبور از ناحیه کوهستانی دشت ارومیه از میان شهر عبور میکند و به دریاچه ارومیه میریزد. گُدار در نيم فرسنگى جلفا در محلى كه بستر رودخانه بسيار پهن و جريان آب از آنجا خيلى آرام مىباشد واقع شده است. زندگی فردوسی در «فرزند ایران» خواندن از زندگی و سرگذشت حکیم توس برای هر اهل ادبی جذاب است؛ شاعر بزرگی که با شاهنامهاش پس از هزار و اندی سال، بر قله حماسهسرایی ایستاده و پژوهشگران همچنان در آن نکتههای تازه مییابند.

رودکی به عنوان یک شاعر شناخته میشود با همان تأثیر و برداشتی که ایرانیان از شاعری داشتند. از حدود 60 میلیون سال پیش این دریا از بقیه آبهای قدیمی جدا ماند و به شکل بزرگترین دریاچه جهان درآمد. تاج این شاهان از لبه ای پهن و مخطط با زبانهایی که روی گوش را می پوشاند و بالای آن کروی شکل بود تشکیل یافته است دور تمام قسمتها گوهرنشان است. در حج سوم ــ که در حدود سال ۲۹۰ هجری انجام شد و دو سال با اعتکاف تمام در آن دیار به طول انجامیدـ در اندیشه و گفتار او تغییر اساسی پدید آمد.

علاوه بر همه موارد ذکر شده، کوههایی با پوشش سبز رنگ و فضای سبز اطراف این دریاچه زیبایی منطقه را دو چندان کردهاند و فضایی بسیار مناسب برای علاقهمندان به کوهنوردی و سوژههای ناب عکاسی به وجود آورده است. میرمحسن حسینی قمی اضافه کرد: همچنین در این راستا سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا در اطراف دریاچه ارومیه در عجب شیر، جزیره اسلامی و شرفخانه استقرار یافته که جنوب، مرکز و شمال دریاچه را پوشش می دهند. دریاچه در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران قرار گفته و وسعت اون در طول سال متغیره. انصاری شعر میسرود ولیکن بیشتر شهرت وی به جهت رسالات و کتب مشهوری است که تألیف کردهاست و از آن جملهاست ترجمهٔ املاء طبقاتالصوفیهٔ سلمی به لهجه هروی و تفسیر قرآن که اساس کار میبدی در تألیف کشفالاسرار قرار گرفتهاست.

وی از اعقاب ابوایوب انصاری است که صحابهٔ پیغمبر بود. این اعتراض به اختلاف و دشمنی بین استاد و پدرزنش، ابویعقوب اقطع، انجامید عمرو بن عثمان از او رنجید و او را از خود راند. محققان برای اولین بار ۴۷ مطالعه مشاهدهای بین المللی شامل ۲۸۰,۶۶۰ مورد سرطان کولورکتال و ۱۴,۱۳۹ مورد آدنوم کولورکتال را شناسایی کردند. گسترش بدبینیها و شکست هواداران حلاج، بغداد را برای او ناامن کرد؛ از اینرو، وی به تستر گریخت و در آنجا، که مرکز هواخواهان حنبلیاش بود، پنهان شد.در همین فاصله برخی از یاران حلاج، به سبب پافشاری بر عقاید او، دستگیر شدند و به عقاید کفرآمیز خود دربارهٔ ربوبیت حلاج اعتراف کردند.

مادرش از مردم بلخ بود و عبدالله خود در هرات یکی از شهرهای غربی افغانستان کنونی متولد شد و از کودکی زبانی گویا و طبعی توانا داشت چنانکه شعر فارسی و عربی را نیکو میسرود و در جوانی در علوم ادبی و دینی و حفظ اشعار عرب مشهور بود و مخصوصاً در حدیث قوی بود و آمالی بسیار داشت و در فقه روش امام حنبل را پیروی میکرد. عمده شهرت وی به خاطر فن سخنوری، اشعار و متون نغز و بی مانندش، به خصوص در مدح و ثنای خداوند به زبانهای عربی و فارسی بودهاست.

او به عنوان یکی از نوابغ ادبی و چهرههای شاخص و خراسان قدیم در قرن ۱۱ میلادی/ ۵ ه.ق شناخته میشود که به عنوان مفسر قرآن، محدث، اهل فن جدل و استاد اخلاق، دستی بر آتش داشتهاست. شاید در هنگام بازدید از پارک ملت، جوانانی پر نشاط را ببینید که در حال اسکیت سواری هستند. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، بجز حوزچه های چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بوده است و دریاچه ای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شده است و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی می رسانده اند و آب و هوای معتدل تر باقی مانده است.

گروهی دیگر سرگرم اسب دوانی در کنار پریشان بودند.دوچرخه سواران عزیز و گروههای کوهوردی شهرستان هم مانند همیشه در این برنامه های فرهنگی و اجتماعی پیشگام بودند و حضور پر رنگی داشتند. این آب باید از کنار باغاتی با درخت هایی پربار بگذرد. در کنار این دریاچه شهربازی و پارک آبی وجود دارد و اطراف آن فضای سبز مصنوعی زیبا و راحتی ساخته شده است. شقاق مقعد اغلب با اجابت مزاج دردناک همراه است و ممکن است به فیسچول اطراف مقعد منجر شود. پرداخت و طرفداران و پیروانی را نیز با خود همراه کرد.

زمانی که سهل به بصره تبعید شد، حسین نیز به همراه استاد خویش به بصره رفت. حسین بن حلاج که میدید ناتوان است، با تمسخر مردم روبهرو شد و به قم شتافت و به مغازه علی بن بابویه (پدر شیخ صدوق) رفت و خود را نماینده امام زمان خواند. به ویژه آنکه جماعتی از درباریان خلیفه، به حلاّج حسن نظر نشان داده و جانب او را گرفته بودند؛ ولی ابوالحسن بابویه که پیری مجرّب بود، نمیتوانست ببیند او با مقالاتی تازه، خود را معارض حسین بن روح نوبختی وکیل امام غایب معرفی میکند.

پس از انزوا و دوری حلاج از اهل تصوف وی سعی کرد در میان امامیه برای خود طرفدارانی پیدا کند و با وجودی که حلاج اهل تسنن بود، با ارسال نامههایی به بزرگان امامیه چون ابوسهل نوبختی و ابوالحسن بابویه خود را نائب امام زمان معرفی میکرد. از رسائل منثور او که به نثر مسجع نوشته مناجاتنامه، نصایح، زادالعارفین، کنزالسالکین، قلندرنامه، محبتنامه، هفتحصار، رسالهٔ دل و جان، رسالهٔ واردات و الهینامه را میتوان نام برد. سوال : ابزارهای گردآوری اطلاعات میدانی را نام ببرید : پرسشنامه، مصاحبه و مشاهده .

اهمیت ضرب تاریخ بر کالکو از سال 407 تا 433 است که ضرب چهار درهمها متوقف شده و در این دوره اطلاعات ما در مورد مدت حکومت فرمانروایان اشکانی فقط از طریق بررسی کالکوی ها میسر است. در اجرای این کار، دستور داده میشود که روی توری، مقداری ریگ و سنگریزه بریزند و در زیر آن، آتش پرحجمی روشن نمایند تا ریگها کاملاً داغ گردند و آنگاه خمیر نان را با دست در روی تختهای پهن کرده و در روی سنگهای داغ قرار دهند تا بپزد.. وی اظهار کرد: وزارت نیرو در سال های اخیر با جدیت و اراده محکم در این زمینه ورود پیدا کرده و در نشست های دوجانبه به مسوولان مربوطه جمهوری ارمنستان تذکرهای لازم داده شده است.

دوران حبس حلاج در سالهای ۳۰۱-۳۰۸ هجری با دست به دست شدن مکرر منصب وزارت مصادف بود. مردم قم نیز بر وی شوریدند و او را با خشونت از شهر بیرون افکندند. او در دارالحفاظ شهر واسط به کسب علوم مقدماتی پرداخت و در ۱۲ سالگی حافظ قرآن شد. در دوره صفویه که آئین شیعه آئین رسمی کشور شد منطقه ساوه در دوره یاد شده جزو زمینگاه علی شکر بود در سال ۹۰۸ با چیرگی صفویه بر پادشاه مراد عثمانی همدان که والی نشین زمینگاه یاد شده بود بدست قزلباشها افتاد.

راسبی پیامی برای دربار فرستاد مبنی بر اینکه حلاج مدعی ربوبیت و قائل به حلول است؛ بنابراین، در ربیعالآخر ۳۰۱، حلاج را در راه رفتن به بغداد، وارونه بر مرکب سوار کردند و لوحهای به گردنش آویختند که بر آن نوشته شده بود: «این از داعیان قرمطی است». الفبا را هم همان سال عوض کردند. ۲۶ ساله بود که برای زیارت کعبه راهی مکه شد و یک سال مجاور بیتالحرام ماند.

وی در این سفرها موفق به نگاشتن آثاری هم شد. دریاچه پریشان یکی از بزرگترین دریاچههای آب شیرین هم در ایران و هم در خاورمیانه به حساب میآید. با گذشت زمان، خشکی های لورازیا و گندوانا، به قطعات کوچکتر تبدیل شده و پس از جابه جایی، قاره های امروزی را به وجود آورده اند. این اختراع که با دقت و هوشیاری طرح و عملی شدهاست به قدری کامل و دقیق است که پس از گذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه مورد استفاده و نانی که از تنور سنگکی بهدست میآید، خوردنیترین نان است. از جمله سادهترین راهها برای دسترسی به مقاصد مختلف، استفاده از تاکسیهای آنلاین یا تاکسیهای داخل شهر است.

بحر رجز در اشعار شعرای سبک خراسانی از بحرهای کم کاربرد است و در سبک عراقی بر میزان استفاده از آن افزوده میشود. 2. بخش میانی حدود 36 درصد از سطح دریا را شامل میشود و دارای عمق متوسط 190 متر و حداکثر 788 متر میباشد. مساحت این منطقه حدود 6200 هکتار است که آن را از نظر وسعت به بزرگترین منطقه شهری تهران تبدیل کرده است که البته از این مساحت حدود 1300 هکتار متعلق به فضای سبز میباشد. این پارک با 107 هکتار مساحت و قرارگرفتن در نزدیکی جاده کمربندی همدان، همهساله پذیرای مسافران فراوانی از سراسر کشور است.

تقیه از اصول مسلم مذهب شیعهاست و چه بسیار عالمان دینی که برای حفظ دین و گسترش تشیع راه تقیه پیش گرفتهاند. پسرش، حمد، در اینباره میگوید که پس از بازگشت از سومین حج به بغداد، احوال او به کلی دگرگون شد و مردم را به چیزهایی خواند که او از آنها بیخبر است. او نیز راهی بغداد شد و در حلقه درس جنید بغدادی وارد شد اما جنید او را به مدارا با استاد و خلوتنشینی فراخواند. پس از مجاورت کعبه به بغداد بازگشت و دوباره به حلقه یاران جنید بغدادی پیوست اما به جهت دعوی «اناالحق» از جانب آنها طرد شد و رابطه خود را با صوفیه برید.

دیدگاهتان را بنویسید