دریاچه پریشان، دریاچهای با ویژگیهای خاص

محل پادگان ایران- به طوری که گفتیم – نقطه ایست که امروز به اسم «اورا- تپه» خوانده میشود وکنار رودخانه سیحون مسلط بر «گدار» اصلی آن رود می باشد. که بر روی مناره ها نصب شده مربوط به سال ۱۰۸۳م است. آمودریا که بهطور موقت جهت جریان خود را از دریای خزر به سوی دریاچۀ آرال تغییر داده بود، برای نخستینبار در اواخر دور پلایستوسن (حدود 140 هزار تا 100 هزار سال پیش) به این دریاچه سرازیر شد.

فیلتر شنی سیاست ساوه در سال ۲۰۰۴ تنها دومین تصفیه آب صنعتی شهر تاریخ جمهوری اسلامی شد که یک زن را به عنوان شهردار منصوب کرد. و تاریخ 453 را می توان در اینجا مشاهده کرد. 26-صنایع ماشینی را تعریف کنید: صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، فلزات اساسی، خودروسازی، ماشین سازی، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی صنایع ماشینی می شود. یکی از مهمترین عواملی که به بهبود مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر کمک میکند، رعایت رژیم غذایی است. اسهال (مدفوع شل و آبکی) معمولاً در اثر ورم روده (gastroenteritis ) ، نورو ویروس (norovirus) یا مسمومیت غذایی ایجاد می شود اما می تواند به دلیل عدم تحمل غذا یا آلرژی ، سندرم روده تحریک پذیر (irritable bowel syndrome ) ، بیماری التهابی روده (inflammatory bowel disease) ، بیماری سلیاک و بیماری دیورتیکولی (diverticular disease ) نیز ایجاد شود.

اولین نقطه عطف در تحولات سلطان آباد زمانی آغاز شد که دردوره حکومت میرزا حسن خان، شهر از حالت نظامی خارج شد و بتدریج کارکرد تجاری و صنعتی یافت و قالی بافی رونق گرفت و زمینه توسعه صنعتی آن نیز فراهم شد. آب پاک سازان (آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس فروش، خرید و لیست روز قیمت تصفیه آب صنعتی در شهر ساوه) امامزاده سلطان سید اسحاق پل سرچده، جنوب شهر کاروانساری خمچه آباد در خارج از شهر قلعه های اسماءیلیه ۳۵ کیلومتر، الور و آردمین ۵۶ کیلومتر، در جاده همدان، و همچنین محوطه های باستان شناسی آوه و علیشر قرار دارند.

این چهار بخش عبارت بودن از: باختر (شمال)، خورآبان یا خوارآسان (مشرق)، نیمروز (جنوب) و خوربران (مغرب). تالارهای گلی و آجری قدیمی ترین بخش های مسجد هستند. مناره های آجری تعریف نشده فیلتر شنی آن به قرن ۵ ه.ق برمی گردد. درزمان سلوکیان، این منطقه، مخصوصاُ قسمت شمالی آن (دهستان خورهه) مورد توجه حکام یونانی قرار گرفت. یکی دیگر از افسانه ها در مورد ساوه دریاچه ساوه است. صنایع دستی از جمله آب پاک سازان (آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس فروش، خرید و لیست روز قیمت تصفیه آب صنعتی در شهر ساوه) کوزه خاکی و فرش، بناهای تاریخی و جاذبه های متعدد گردشگری و زیارتی مربوط به دوران های مختلف تاریخی در این منطقه وجود دارد.

در زمان فتحعلی شاه، شورش های متعدد اهالی فراهان، گلپایگان و چهارلنگ علیه حکومت قاجار صورت گرفت. پس از خاتمه جنگ جهانی اول و تحولات سیاسی کشور، سلطان آباد نیز در معرض دگرگونی های این دوره قرار گرفت. برخی از داروها ، عادت های بد غذا خوردن و استفاده بیش از حد از داروهای ملین نیز ممکن است باعث یبوست شود. ساوه شامل ۲ بخش به نام های مرکزی،نوبران، سه شهر و ۷ دهستان است. مسجد جامع ساوه مسجد جامع ساوه از شاهکارهای اصلی معماری این شهر است. مهراب اصلی مسجد، با کتیبه های عمودی و افقی بر سه دیوار آن، با خط های کوفی و سالس و آیات قرآنی حکاکی شده است.

این محراب دارای سه کتیبه به خط و خط است. شامل حیاط، روق، یک منبر ۱۴ متر بلند، مناطق شبانه، گنبد کاشی کاری شده ستون رزینی ۱۴ متر بلند، با قطر ۱۶ متر و دو محراب با کتیبه ممبرین به خط کوفه ای است. حالا و در حالی که خطاهای مداوم انجام دادیم، متوسل شده ایم به یک پروژه خیالی که آیا صدهزار متر مکعب به ما آب بدهد یا ندهد، در حالی که بحث هیرمند دارای دو مقوله بود، یکی مقوله حق آبه ایران، طبق پروتکل ۱۳۵۱، که موسی شفیق از افغانستان با دولت ایران بسته بود و بر اساس این قرارداد باید ۸۲۰ میلیون متر مکعب، حق آبه رسمی ایران به طور دائم وارد خاک کشور میشد.

شهر صنعتی کاوه، بزرگترین شهر صنعتی ایران، در شهر ساوه واقع شده است. آب پاک سازان (آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس فروش، خرید و لیست روز قیمت تصفیه آب صنعتی در شهر ساوه) در تیمورید و دوران قوئونلو، ساوه به دلیل غارت و رقابت در میان شاهزادگان با آسیب های زیادی وارد شد. علاوه بر این رود ولگای روسیه با 3700 کیلومتر طول و دبی سالانه 325 کیلومتر مکعب به عنوان مسیر اصلی تخلیه پسابهای کارخانجات صنعتی روسیه محسوب میشود و رود اورال روسیه هم با بیش از 1800 کیلومتر طول، نقش عمدهای را در آلودهسازی دریای مازندران به عهده دارند.

کارشناسان بر این باورند که نمازخانه ها و راهروهای زیبای مسجد، با نمای آجری، در دوران سلجوح ساخته شده اند. تالاب بینالمللی کانی برازان که یکی از مشهورترین و زیباترین آبگیرهای کشور که چون نگینی در میان تالابهای منطقه شمال غرب خودنمایی میکند به کانونی برای جذب طبیعت گردان و به مأمنی مطمئن برای پرندگان مهاجر و بومی تبدیلشده است اما جای تأمل اینکه این تالاب با ظرفیتهای کمنظیر تاکنون در بخش گردشگری مغفول مانده است. قدمت آن به دوران سلجوقیان می رسد، دارای گنبد آجرکاری، یک منبر قرن ۱۱، سه پورتیکو است و در داخل محرابی با گچ کاری و کتیبه ها در خود جای داده است.

در این مجموعه عینکهای مخصوص را به چشم میزنید و در یک دنیای مجازی هیجانانگیز غرق میشوید. به عبارتی ما اطلاعات جغرافی را تا چه اندازه از تجربه و مشاهده می گرفتیم، چه مقدار ریشه در باورها و عقاید عمومی داشته، تا چه اندازه تحت تأثیر نوشته های سایر امت ها بوده ایم و مسائلی دیگر که همه و همه می تواند ما را در تصویر وضع معرفتی معارف جغرافیایی کمک کند. این اشتباه است که ما طالبان را گروهی مستقل بدانیم که در رابطه با مسائل مختلف ازجمله تعهدات به ایران تصمیم واحدی بگیرند و بتوانند آن را اجرایی بکنند.

ما قدردان طبیعت بودیم که در این سفر کوتاه، چشماندازی خارقالعاده را پیش روی ما قرار داد. آب پاک سازان (آب شیرین کن با سیستم اسمز معکوس فروش، خرید و لیست روز قیمت تصفیه آب صنعتی در شهر ساوه) دریاچه ای است که گفته می شود در نزدیکی این شهر قرار داشته است.بر اساس افسانه ای که در متون تاریخی فارسی ذکر شده است، این دریاچه در شب تولد محمد خشک شده است. فیلتر شنی افسانه بر اساس سنت ایرانی، ماگی که به دیدار عیسی نوزاد می رسید از ساوه سفر کرد ممبرین و در میان ویرانه های آن دفن شده است.

دیدگاهتان را بنویسید