رسوبات دریاچه را Limnic Sediment میگویند

روده ی بزرگ اصلی ترین مسیر دفع مواد زاید در بدن است. در اطراف دریاچه شهرهای تاریخی زیادی هست که جاذبه هایی باستانی دارند مثلا در سواحل شمالی به شهر شگفت انگیز Szigliget برمی خورید که یکی از مستحکم ترین قلعه های مجارستان را در خود جای داده است. 200bمحدود به عمق حدود 100 متر است. دریاچه ارواح طولی در حدود ۷۰۰ متر دارد و عرض آن به ۳۰۰ متر میرسد. که در آن معاهده به دولت ایران حق داده شد تا در هر ثانیه 26 مترمکعب آب را به خود اختصاص دهد و به این صورت در طول سال تمام سهم ایران 820 ملیون متر مکعب آب می شد(در حالیکه دریای هلمند در زمان اعتدال20 هزار مترمکعب آب را در ثانیه از بند کمال خان می گذراند) و این آخرین معاهدۀ مورد قبول دو طرف به حساب میآید.

طرحهای دیگری از قبیل ایجاد تصفیهخانههای پساب شهری و استفاده آن در صنعت نیز هنوز نتوانسته برداشت آب خام این صنایع را به صفر برساند. باضافه، قبل از اسلام و قبل از بیزانس، معماری دیگری در اروپا وجود داشت که معماری یونان و روم بودند. مساجد ایران، که بعدا برای سایر ممالک اسلامی نیز الگو شد، روی دو الگو ساخته می شد: یکم – آتشگاه: آتشگاه چهار دیوار داشته که آتش در وسطش قرار داشت.

در طول بیش از یک قرن گذشته، تالاب بزرگ هامون به چهار قسمت بزرگ تقسیم شده است که «هامون پوزک» یکی از بازماندههای آن است. تاریخ احداث آن به دهه پنجاه خورشیدی برمیگردد. در تصویر زیر نمونهای از آبراهههایی که به آن میریزد، دیده میشود. علائم همچنین بسته به موقعیت خاص درون روده بزرگ که تومور در آن قرار دارد می تواند متفاوت باشد. همچنین پس از آن نیز به علت خرابیهای ناشی از زلزله برای چهارمین بار به وسیله عباس میرزا نائب السلطنه فتحعلی شاه مرمت شد و طی کتیبهای به خط نستعلیق روی سنگ آهکی سرخ رنگی که بالای در ورودی کلیسا نصب شد کلیسا را وقف وانگ استپانوس کرد.

پس همانطور که میبینید، هامون ارزش تاریخی و ادبی هم دارد. هم نقش مهمی ایفا میکنند. در سواحل ویژگیهای خطوط ساحلی، در مناطق درونقارهای دریاچهها و مسیر حرکت یخچالها و در کوهستانها زبانههای یخی نقش عمدهای را در این زمینه ایفا کردهاند. وزش باد شدید، اجازه حرکت نمیداد و جست و خیز بیشتر ما تنها باعث شادی میزبانان شده بود. صیادی شغل بیشتر مردم این منطقه بوده است و از طریق ماهیگیری امرار معاش میکردهاند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

تالابی همچون تالاب هامون فقط بزرگ و زیبا نیست؛ ارزش و اهمیت جغرافیایی آن برای اقلیم اطرافش و حتی جهان بسیار مهم است. هریرود در نزدیکی شهر تایباد به مرز ایران و افغانستان میرسد و چندین رودخانه فصلی ایران به آن سرازیر میشوند و از آنجا تا تنگه ذوالفقار به طول ۱۰۷ کیلومتر، بهعنوان بخشی از مرز ایران و افغانستان انتخاب شده است. دریاچه بایکال با عمقی نزدیک به دو کیلومتر، عمیق ترین دریاچه دنیا نیز میباشد.

از حدود ۶۰ میلیون سال پیش این دریا از بقیه آب های قدیمی جدا ماند و به شکل بزرگ ترین دریاچه جهان درآمد. سوشیانس هم که در دین زرتشتی منجی جهان است. این روز سومین رور بزرگ جهان از نظر حجم دبی است.۸. پوشش گیاهی حوالی دریاچه هامون هم دستخوش مرگی ناخواسته میشود و این یعنی دامداری و پرورش گاو هم در سیستان و بلوچستان به حاشیه رفته است. رودخانه چالوس یکی دیگر رودخانههای مهم در شمال ایران برای پرورش ماهی است. گاو سیستانی دیگر در این منطقه پرورش پیدا نمیکند و این اصلاً خوشایند نیست. در هامون پوزک ۲۵ گونه ماهی وجود داشته که ۱۵ گونه آن بومی است و ۱۰ گونه دیگر به دریاچه معرفی شدهاند که متاسفانه تعدادی از آنها در نقش گونه مهاجم درآمدند.

بعد از دیدن دریاچه هامون صابری به سراغ تکهای دیگر از هامون بزرگ در مرز ایران و افغانستان رفتیم، شهر کوچکی که پیشتر فقط یکبار نام آن را در اخبار تلویزیون شنیده بودم یعنی «دوست محمد». از طرفی با توجه به شنیدهها و اخبار متفاوتی که از وضعیت خشکسالی دریاچه رسیده بود چندان امیدی به دیدن آب نداشتم اما خوشبختانه بالاخره رسیدیم. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند، اما دردی را احساس نخواهد کرد. این دریاچه که توانسته است اکوسیستم طبیعی خود را حفظ کند، محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهیها و جانوران دوزیستی مانند وزغها و مارها است.

باید بدانید که فلات ایران شامل سرزمینهایی مانند افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، ارمنستان، تاجیکستان و آذربایجان است. رودخانه هیرمند از رودهای خروشان و پرآب فلات ایران است. البته منظور از فلات ایران فقط کشور خودمان نیست. یک کیلومتر خط مترو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که البته این میزان با در نظر گرفتن تجهیزات کامل و کارهای ساختمانی پیشبینی شده است همچنین هر ایستگاه مترو حدود 200 تا 250 میلیارد تومان آب میخورد.

کیلومتر ۱۸ جاده تهران قم، دریاچه فشافویه، و همچنین دریاچه چیتگر، مقصد جدید آدرنالینباز های تهران خواهد بود.علاوه بر این ها شما می توانید بلیط استخرهای تهران را تهیه کنید و از ورزش های آبی در این استخرها لذت ببرید. اگر در موقعی از سال به دریاچه بروید که هوا نیز خوب باشد، از قایقهایی که در کنار دریاچه قرار دارد برای گشتزنی میتوانید استفاده کنید. این موضوع را با دیدن قایقهای کوچک و بزرگ در کنار اسکله تخت عدالت به راحتی میتوان دید.

وقتی در کنار هامون صابری می ایستی با دشتی وسیع و پست روبرو هستی که تا دوردست ها ادامه دارد… حدود ۲۴۰ گونه جانوری مختلف در دریاچه زندگی میکنند. از جاده اصلی حدود ۲کیلومتر راه خاکی نامناسب در پیش دارید. در طول مسیر رسیدن به دریاچه، پیدرپی موقعیت خودمون رو روی جیپیاس چک میکردم و میدیدم که طبق نقشه موجود، باید درون آب باشیم اما هنوز در خشکی سوار بر ماشین به پیش میرفتیم! هرچه که از زابل به سمت مرز پیش میرفتیم، شهرها و روستاها محرومتر و فراموششدهتر بودند و البته مردم مثل همیشه صمیمیتر میشدند. دامنه های آن به سمت شمال و جنوب است و دره های وسیع و عمیقی دارد که رودهای چالوس و هراز در آن جریان دارد .

دیدگاهتان را بنویسید