رودخانه ارس، استان اردبیل

در دلتای رودخانه های ولگا و اورال ، ساحل توسط بسیاری از جزایر و کانال ها پیچیده است و اغلب موقعیت آنها را تغییر می دهد. حوضههای آبریز ایران در برگیرنده رودهایی است که شریان حیاتبخش این سرزمین محسوب میشوند و از نظر تامین آب شرب، کشاورزی، گردشگری، منابع طبیعی و سیاسی حائز اهمیت هستند. این رودخانه بهدلیل داشتن آب شفاف و فیروزهای با نام زمردی هم شناخته میشود. در وقت رفتن به مکة معظمه هم از اینجا عبور نموده بودیم، ایلغر بود. این مسیر در نقطهای خیرهکننده که منتهی به آبشار بسیار زیبایی است، به پایان میرسد و امکان تجربه یک پیادهروی هیجانانگیز در روز گرم تابستانی را در اختیار بازدیدکنندگان میگذارد، رودخانهای زیبا و محیط بکر و واقعا خوشمنظره اطرافش که در میان گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است به همراه مسیری که تنها ۳ کیلومتر طول دارد و در حدود یک ساعت کامل میشود.

ورزشهای آبی مختلف، به خصوص قایقسواری و ماهیگیری در این ناحیه از محبوبیت بالایی برخوردار است. مسیرهای پیادهروی فراوان، این اجازه را به علاقهمندان میدهد تا به راحتی در طبیعت باارزش محصور شده در محدوده تیتون به گشتوگذار بپردازند و لب به تحسین مناظر نفسگیر آن باز کنند. عکس از وبسایت جمارانحوضه آبریز دریای خزر، یکی از اصلیترین حوضههای آبریز در ایران و از حوضههای باز آبریز به شمار میرود؛ بدان معنی که نقطه تمرکزی خارج از خود حوضه دارد. هرچند سطح حاشیه این رودخانه به دلیل ناهمسطح بودن، کفش مخصوص به خودش را میطلبد، اما باز هم شما میتوانید با قدمزدن در طول این رود از صدای دلنشین آب لذت ببرید.

این رودخانه برای شما تجربهای عالی از پیادهروی به همراه فرصتهای فراوان برای عکاسی را فراهم میکند. عکس از پوریا محمدی پیوندرود اروند یکی از استراتژیکترین رودهای جهان است که از به هم پیوستن دو رودخانه پرآب دجله و فرات در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد در کشور عراق شکل میگیرد و سپس به رودخانه کارون ملحق میشود. اما با وجود کاوشهای فراوان، هنوز هم رازهای بسیاری در مورد این دریاچه وجود دارد. اسبسواری و کایاکینگ (کایاک نوعی قایق است) و همچنین پیادهروی از دیگر سرگرمیهای این ناحیه هستند.

دانوب یکی از مهم ترین رودها در اروپا و دومین رود بزرگ این قاره بعد از رود ولگا است دانوب یکی از مهم ترین رودها در اروپا و دومین رود بزرگ این قاره بعد از رود ولگا است. اگر روی این رودخانه سوار یک قایق شوید، میتوانید از مکانهای متنوع و زیبایی همچون روستاهای کوهستانی و شهرهای بزرگ در کوهپایههای دستنخورده عبور کنید. اگر به طبیعت علاقهمند هستید، حیات وحش واقعا تاثیرگذاری پیش روی شما خواهد بود. با توجه به طبیعت زیبا و دست نخورده در اطراف دریاچه ارواح و محیط بسته این دریاچه، به خاطر داشته باشید که هیچ زبالهای در این محیط باقی نگذارید.

این رودخانه همچنین از میان درهای به همین نام که توسط کوههای مرتفع احاطه شده و دارای مناظری بینظیر است، عبور میکند و به دلیل طبیعت دستنخورده و چشمانداز خشن این ناحیه، گاهیاوقات از آن به عنوان آلاسکای اروپا یاد میشود. کریستینا میگوید زمانی که اولینبار به این دریاچه مسافرت کرد، از زیبایی آن مسحور شد و همین امر باعث شد هر بار که فرصتی یافت، به آنجا سر بزند و مشغول ثبت تصاویری شگفتانگیز شود.دریاچهی بایکال منطقهای خارقالعاده و الهامدهنده است؛ بهطوریکه گردشگران برای انگیزه گرفتن در خلق آثار هنری خود میتوانند به این دریاچه شگفتانگیز سفر و از جاذبههای نفسگیر آن دیدن کنند.کریستینا میگوید دریاچهی یخزده بایکال همان پدیدهای بکر و چشمنواز است که هر هنرمندی برای خلق تصاویری خارقالعاده به آن نیاز دارد.

با ضعف و برافتادن سامانيان در سال 389 هـ عصر طلائي تمدن ماوراءالنهر به سرآمد و اقوام ترك بيابانگردي كه تازه به اسلام گرويده بودند، به تدريج ماوراءالنهر را اشغال كردند و حكومت تركان قراخاني در آن سرزمين شكل گرفت كه 220 سال (389 ـ 609 ق) ادامه يافت؛ اما چراغ مطالعات ديني به ويژه در علوم نقلي همچنان روشن ماند و افتان و خيزان به حيات خود ادامه داد و آثار علمي بسياري پديد آمد كه بخشي از آنها تاكنون باقيست و عظمت اين گونه مطالعات در آن دوره را نشان ميدهد.

سوالات متن درس ۶ ششم کتاب مطالعات اجتماعی کلاس پنجم دبستان با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. با توجه به تأثیر متقابل محیط و انسان در این زیست بوم، از نظریات محیط شناسی فرهنگی استفاده شده و همچنین در راستای نظریات مکتب کارکردگرایی، کارکردهای مختلف دریاچه هامون ذکر گردیده است. در این منطقه علاوه بر اینکه از ساحل دریاچه و منطقهی آبی لذت خواهید برد، میتوانید جاذبههای دیگری را هم ببینید. بر طرف کردن این مشکلات نشانهی خوبی خواهد بود از تواناییها و ظرفیتهای شما و حتی ممکن است برایتان در نهایت مفید واقع شود. عکس از پوریا محمدی پیوندرودخانه کارون با بیش از ۹۰۰ کیلومتر طول، بزرگترین،طولانیترین و پرآبترین رود داخلی ایران محسوب میشود و با عبور از شهرهای اهواز، شوشتر، مسجدسلیمان، خرمشهر و ایذه، به بسیاری از مناطق غرب ایران آبرسانی میکند.

سرچشمههای این رود، ارتفاعات خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است و با گذر از شهرستان های کهگیلویه، بهبهان، رامهرمز،رامشیر، بندر ماهشهر، شادگان و خرمشهر این رود به کارون میریزد. عکس از وبسایت خبرگزاری تابناکزایندهرود بهعنوان بزرگترین و پرآبترین رود کویر مرکزی ایزان، یکی از رودهایی است که از کارون مشتق میشود؛ گرچه سرچشمه اصلی آن چشمه دیمه و تونل کوهرنگ در چهار محال بهحساب میآید. جراحی با ۴۳۸ کیلومتر طول، از ترکیب رودخانههای زال و مارون تشکیل میشود و یکی از طولانیترین رودهای ایران بهحساب میآید. رودخانه تالار با ۱۵۰ کیلومتر درازا، از ارتفاعات سوادکوه سرچشمه میگیرد و با گذر از شهرهای شمالی، به دشت شیرگاه در استان مازندران آبرسانی میکند.

گرگان رود که مهمترین رودخانه شرق کشور محسوب میشود، با جریان یافتن از ارتفاعات بجنورد مسیری در حدود ۳۰۰ کیلومتر را میپیماید و به ترکمن صحرا و دشت گرگان آبرسانی میکند. حوضه آبریز دریای کاسپین با ۱۷۴,۶۱۸ کیلومتر مربع وسعت، علاوه بر استانهای شمالی کشور، بخشهایی از خطه آذربایجان، قزوین و شمال شرق را در برمیگیرد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، در حالی که طی چند مدت اخیر به دلیل بارشهای مناسب تمام دریاچههای استان فارس از جمله بختگان و کافتر آبگیری شده اند، اما دریاچه پریشان به عنوان یکی از مهمترین دریاچههای آب شیرین کشور همچنان خشک است.

تاکنون اعتراضهای بسیاری از سوی کشاورزان و سایر گروههای مردمی در خصوص رسیدگی به وضعیت زایندهرود صورت پذیرفته؛ اما تاکنون هیچ برنامه مدونی برای احیای این شریان حیاتبخش معرفی نشده است. زایندهرود با طول ۴۰۰ کیلومتر، یکی از مهمترین شریانهای رونق اقتصادی، کشاورزی و گردشگری منطقه به شمار میآید و سرانجام بهسمت مرکز ایران و باتلاق گاوخونی سرازیر میشود. متاسفانه در سالهای اخیر بهدلیل عدم مدیریت صحیح، کمبود نزولات آسمانی و کاشت برنج در منطقه، گاماسیاب دچار کاهش شدید آب شده است؛ تا جاییکه در در ۱۵ شهریور ۱۴۰۰، بستر این رودخانه خالی از آب گزارش شد.

دیدگاهتان را بنویسید