ساحل گردی و ماهیگیری در قلب پایتخت

ساختار روده بزرگ بسیار شبیه به روده کوچک است ، با این تفاوت که مخاط آن هیچ پرزی ندارد. ارس یکی از رودهای مهمی است، که شعرای ایران به لحاظ ابهت و اهمیت این رود آن را در اشعار خود آورده اند. بر اساس قرارداد مرزی که امضا شده است، 427 جزیره متعلق به ایران است. جزیرهٔ ۱۳۰ بعداً با تصویب مقامات عالی ایران جزیرهٔ کثیری نام گرفت و به ستوان یکم نورالله کثیری پاداش و نشان افتخار دادهشد.

از جزایر رود ارس میتوان به پیرواتلر، بویدوز، خرامه، کثیری و قره باغ اشاره کرد که از مراتع مناسبی برخوردارند. برخی بر این باورند که ارس با دو رود پیشون و گیهون که در فصل دوم کتاب مقدس به آن اشاره شده مرتبط است. این منطقه 214 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد ، از شمال تا جنوب حدود 660 کیلومتر امتداد دارد و حداکثر عمق آن به 3543 متر می رسد. محققان بریتانیایی اخیراً یک مطالعه موردی مبتنی بر جمعیت را انجام دادند که شامل دادههای تقریباً ۴۰ هزار نفر بود.

رود ارس در طی تاریخ در معاهدات و عهدنامه های سیاسی نظیر گلستان و ترکمنچای پای داشته و در سال 1813 بر طبق قرارداد گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه انتخاب گردید. تابستانها خشک و زمستان های بارانی اما سرد نیست. در پی تشدید منازعات آبی بین افغانستان و ایران، در سال ۱۹۰۲ میلادی هند برتانیایی دو باره نمایندهای به نام مک ماهون فرستاد تا مسأله تقسیم آب رود هلمند را حل کند، اما دیده شد که این حکمیت نیز نتوانست منازعه را حل کند. البته میتوانید از هتلهای شهر قزوین نیز استفاده کنید.

شما می توانید با استفاده از قایق هایی که در غرب و شرق این دریاچه قرار دارد به گشت و گذار بپردازید. به خاطر استفاده بهتر از آب این رودخانه ها برای زراعت و تولید برق، بندهایی روی این رودها احداث شده است که می توانیم از بندهای سروبی، نقلو، درونته، بنده کانال ننگرهار، ماهیپر،خروار و بتخاک نام ببریم . همچنین این رود در آخرین فصل آننید هشتم اثر ویرجیل به نام خشم در پل ثبت شدهاست پس از آنکه رومیها با ساختن یک پل بر روی آن توانستند بر دشمن پیروز شوند.

این صیاد در خصوص دلیل رها کردن مجدد ماهی به آب گفت : واقعیتش وقتی ماهی رو از آب بیرون آوردم، متوجه شدم که ماهی ماده است و شکمش پر از تخم است و برای لحظه ای فکر کردم این ماهی قرار است به زودی مادر ماهی های کوچکی بشه که در سالهای بعد می توانند اوقات فراغت بسیاری از علاقمندان به این تفریح مهیج را تامین کنند و به همین خاطر دلم نیامد با خودم ببرمش و به همین دلیل هم ماهی را پس از انداختن چند عکس یادگاری، مجددا آن را به آب دریاچه سپردمش.

پل و سد خداآفرین هم از جمله دیگر جاذبههای مجاور این رود زیبا هستند. کلیسای استفانوس مقدس یکی از این کلیساهای مهم مجاور رود ارس است. در اطراف این رود جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیار شگرفی به چشم می خورد، جاذبه هایی بی نظیر مانند کلیسای بسیار ارزشمند و پراهمیت استفانوس مقدس که به عنوان دومین کلیساهای مهم ارامنه در فاصله 16 کیلومتری غرب جلفا و 3 کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس آرمیده، اشاره کرد.

این کلیسا که در قرن نهم و در دوران حکومت صفوی ساخته شده است، دومین کلیسای مهم ارامنه به شمار میرود. سد و دریاچه ارس که بین دو کشور ایران و آذربایجان قرار گرفته است، دارای آب شیرین است. سرویس جهان مشرق – «هیرمند» یا «هلمند» نام رودی است که از ولایت هلمند افغانستان روان شده و به دریاچه «هامون» که دریاچه ای مشترک بین افغانستان و ایران است، می ریزد.

این رودخانه پس از عبور از مرز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان وارد مرز ایران شده و پس از گذراندن آن به رودخانه کورا می ریزد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مناطقی که با حمایت دولت مرکزی اداره می شدند دچار فروپاشی اقتصادی و اجتماعی شدند. در دوران جنگ سرد، برخی از ایرانیان کمونیست از طریق این رود به اتحاد جماهیر شوروی فرار کردند. در درون دریاچه درختان خشک شده ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کردند. در قسمت هایی که سنگهای ساحلی مقاومت کمتری دارند ، شکل سواحل به صورت هموار و ماسه ای می باشد ، مثل سواحل خوزستان.

حضور این پرندگان بهترین فرصت برای تجربه فعالیتی سرگرم کننده به نام پرنده نگری است که لحظات خوشی را به شما هدیه می دهد. البته فراموش نکنید در برخی مناطق ورود به حریم این رودخانه ممنوع است. این سینما در کنار شهربازی غربی دریاچه واقع شده است. بخشهای عمده ای از آب جیحون از کوههای پامیر واقع در تاجیکستان و شمال افغانستان سرچشمه می گیرد، وقتی رود وخش به نهرهای بلخ آب می پیوندد جیحون نام می گیرد و ابتدا در مرز دو کشور افغانستان و تاجیکستان پبش می رود، بعد مرز طبیعی ازبکستان و افغانستان می شود. اَرَس نام رودی نسبتاً پرآب و خروشان است که از کوههای بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه میگیرد.

این رود در بدو ورود به ایران بسیار خروشان است و از میان درهها با سرعت بسیار زیادی عبور میکند. رود ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و امپراطوری روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. و شما میتوانید این مسیر را در گوشی خود مشاهده فرمایید. در برخی از نقاط مسیر این آثار به دلیل ساخت سدهایی که باعث جاری شدن سیل در مناطق مختلف شده بودند از بین رفته اند. مسیر دسترسی به دریاچه ولشت: بعد از شهر چالوس و محور چالوس- تهران و پیمودن 23 کیلومتر به پل کجور خواهید رسید.

در سال ۸۰۲ ه.ق امیر تیمور طایفه اوصانلو افشار را به منظور سرکوب کردها و عشایر شورشی ارومیه روانه آن نموده و گرگین بیگ اوصانلو را به حکومت ارومیه منصوب نمود وی در قریه توپراق قلعه که اکنون دهکدهای در ربع فرسخی شمال قلعه ارومیه قرار دارد و در آن وقت حاکمنشین بوده نزول کرد بعد از وفات او الامه سلطان پسرش به جای پدرش نشست و به مدت ۳ سال شهر ارومیه از تحمیلات دیوانی معاف داشت و بعد از وی برادر کهترش یادگار سلطان اوصانلو افشار به جای برادر کهترش حکومت ارومیه را به دست گرفت نیکتین تعداد حکمران افشار اوصانلو را در این دوره ۶ نفر ذکر نمودهاست.

در این دریاچه با عمق 5 تا 15 متر امکان ماهیگیری وجود ندارد و در کل برای ماهیگیری تعداد کمی ماهی در آن وجود دارد. در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را «جاز» و انبوهی و کثرت آن را «موریان» مینامند. پارک ارم در سال ۱۳۵۸ به تملّک بنیاد مستضعفان درآمد هماکنون نیز تحت پوشش هلدینگ سیاحتی و حملونقل پارسیان قرار دارد. بر روی این رود دو پل تاریخی نیز گسترانیده شده، پل هایی باستانی به نام خدا آفرین که پل اول با 11 قوس در قرن یازدهم و دوازدهم و دومی با 15 قوس در قرن سیزدهم بنا گردیدند. در شاهنامه، جیحون مرزی بوده که داستانهای تاریخی و کهن ملی که سرشار از مبارزة جوانمردانة ایرانیان با تورانیان فریدونِ نژاد ایرانی (آریایی)، در آنجا روی نموده و یاد آن را زنده میکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید