سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی -سوالات مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی – دبستو

در بستر این رودخانه حدود 805 جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که مردمان محلی به آن مناطق شام می گویند، همچنین در این جزایر کوچک و بزرگ هیچکس زندگی نمی کند. از این دوره برای ارتقاء و بهبود سایر حوزههای زندگیتان که به کار بیشتری نیاز دارد و مشکلات اجازهی پرداختن به آنها را نمیداده است استفاده کنید. ساعات کاری پیست دوچرخهسواری چیتگر چگونه است؟ به عنوان مثال، ساعات کاری دریاچه چیتگر (خلیج فارس) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۵٫۳۰ تا ۲۲ و روزهای آخر هفته (پنجشنبه، جمعه) و روزهای تعطیل هم از ساعات ۱۰ صبح تا ۲۲ است.

ساعات کار پارک چیتگر چگونه است؟ این بوستان جنگلی در منطقه ۲۲ تهران واقع است و از زمان احداث همواره امکانات مختلفی از جمله دریاچه چیتگر به آن افزوده شده تا به مکان بسیار مطلوبی برای سپری کردن اوقات فراغت خانوادهها و شهروندان تبدیل شود. یکی دیگر از تفریحاتی که میتوانید در دریاچه چیتگر به آن بپردازید قایقسواری است که طرفداران کمی هم ندارد. ما هرگز نمی دانیم که این تغییر از چه جهت برایمان موثر و مفید است و ما به واسطه آن چه چیزی را به دست خواهیم آورد. در پارک جنگلی چیتگر چه کار کنیم؟ به این ترتیب، چه گونه میتوان امید به زندگی دوبارهی بختگان بست؟

رییس اداره شیلات پلدشت اضافه کرد: ازشروع فصل صید تاکنون یک هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی که شامل ۱۴ گونه بوده، از دریاچه پشت سدارس توسط ۲ تعاونی صید شده است. تعبیر خواب دریای طوفانی: بلند شدن موج ها و تاریک شدن جهان از ابر این است که مردم آن منطقه گناهکارند. این مسیر همانطور که از نامش پیدا است، یک مسیر ۵۰۰۰ متری با پستی و بلندیهای موج مانند است که گاهی حسِ قدم زدن روی عرشه کشتیای در یک دریای متلاطم را تداعی میکند!

یکی دیگر از جذابیتهای دریاچه چیتگر هجوم پرندگان مهاجر در فصلهای سرد سال به آن است. شركت يك و يك با اعتقاد به كيفيت و فن آوري بالا هميشه بدنبال جلب رضايت مصرف كنندگان كالاهاي توليد شده خود مي باشد و همينطور افزايش سهم صادرات در بازارهاي جهاني.شركت يك و يك داراي پروانه تحقيق و توسعه از وزارت صنايع در سال 1372 و دارنده عنوان واحد نمونه صادراتي، واحد نمونه صنعت سبز، واحد نمونه تحقيق و توسعه و علامت استاندارد ملي مي باشد. اگر متروی تهران را خوب نمیشناسید، راهنمای کامل متروی تهران را بخوانید تا هم با همه خطوط آشنا شوید و هم نقشه متروی تهران را با کیفیت بالا دانلود کنید.

ولی چنانچه قصد دارید به دریاچه چیتگر بروید، باید از پایانه صادقیه سوار اتوبو های خط 322 شده و در ایستگاه جوزانی پیاده شوید. برای سوار لنج شدن هم باید منتظر تکمیل ظرفیت بمانید. در گذشته این منطقه دشتی وسیع و پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده است که به مرور زمان و با جاری شدن آب در این دشت به تالابی با درختان بیرون زده از آب تبدیل شد. قدم زدن در این مسیر خصوصا شبها با روشن شدن چراغها و نورپردازیهای دیدنی، لذتی دوچندان دارد.

قطعا هیچچیزی جای کباب درست کردن در طبیعت را نمیگیرد، ولی اگر وسایل پختوپز و کباب همراه ندارید، در درون مجموعه بوستان جنگلی چیتگر چندین رستوران بسیار خوب وجود دارد که می توانید با توجه به ذائقه خودتان به یکی از این رستوران ها مراجعه کنید. ماهیگیری یکی از تفریحاتی است که احتمالا فکرش را نمیکردید در یک دریاچه مصنوعی امکانش فراهم شده باشد، ولی میتوانید با عضویت در باشگاه ماهیگیری دریاچه چیتگر از این تفریح هم لذت ببرید. در این مطلب تلاش کردیم که به تفکیک بهترین کارهایی که میتوانید در بوستان چیتگر انجام دهید را بررسی کنیم، ولی باز هم احتمالا خیلی از فعالیتها و تفریحات را از قلم انداخته باشیم.

اگر از پیادهروی ساده لذت نمیبرید یا دوست دارید کمی هیجان را هم تجربه کنید، پیشنهاد میکنیم حتما به مسیر «گذر موج» سری بزنید. با وجود گشتزنی ماموران در تمام ساعت، باز بودن پارک جنگلی، امنیت این بوستان تفریحی بالاست و میتوانید با خیال راحت هر جایی که دوست دارید بساط پیکنیک خودتان را پهن کنید. امکان انتخاب قایقهای مختلفی از قایقهای پدالی دو نفره، قایقهای پدالی چهار نفره، قایقهای موتوری شش نفره و همینطور لنجهای ۱۵ تا ۲۰ نفره را هم دارید. از آنجایی که در این بخش از حاشیه غربی تهران اتوبانهای زیادی وجود دارد، امکان دسترسی به آن از طریق خودروی شخصی چندان دشوار نیست.

بخش غربی این بوستان جنگلی که همان بکری و دستنخوردگی مناظر طبیعی را حفظ کرده، حدود ۶۵۸ هکتار و بخش شرقی آن هم 253 هکتار وسعت دارد. همچنین فنلاند به عنوان سرزمین هزار دریاچه شناخته میشود (۱۸۷٬۸۸۸ دریاچه در فنلاند وجود دارد که ۶۰٬۰۰۰ از آنها دریاچههای بزرگ هستند). نویسنده این تحقیق بود ماریان وی مور و خاطرنشان کرد که آب و هوای دریاچه با طیف وسیعی از دما نه چندان شدید مانند گذشته بسیار ملایم تر شده است. پارک جنگلی چیتگر دارای پوشش گیاهی بسیار غنی متشکل از انواع درختان سوزنیبرگ و پهنبرگ از جمله كاج الداریكا، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سرو خمرهای، سرو نقره ای، زبان گنجشك و ارغوان است.

هوای بسیار مطبوع و فضای سبز و انبوه درختان و پوشش گیاهی، باعث میشود که پیادهروی در بوستان جنگلی چیتگر به تفریحی بسیار دلپذیر و خوشایند تبدیل شود. آبوهوای مطبوع و مناظر زیبا و امکانات بالای این بوستان تماشایی باعث شده که خیلی از تهرانیها و کرجیها روزهای آخر هفته از صبح زود عازم این پارک جنگلی شوند. از همین حالا بگوییم اگر قصد دارید این آخر هفته برای پیکنیک به پارک جنگلی چیتگر بروید، بهتر است خیلی زود دست به کار شوید. پاکسازی روده ضامن سلامتی سایر ارگان های بدن از سموم مرگ آور است. سرطان های روده بزرگ که در این شرایط یافت می شوند، کوچک هستند و انتشار نیافته و پیش آگهی طولانی مدت بهتری دارند.

پیشنهاد می کنیم به آگهی های وب سایت شهرهای جدید سری بزنید. بوستان چیتگر که در سال ۱۳۴۲ تاسیس شده، یکی از پهناورترین پارک های جنگلی تهران است که به دلیل وسعت و سرسبزی خود حکم ریههای این کلانشهر را دارد. گردیزی هنگام بحث پیرامون راه خزر، از دریاچۀ آرال با نام بحیره خوارزم یاد کرده است (ص 271). ابنحوقل نکتۀ تازهای بر نوشتههای اصطخری نیفزوده، و همانند او، دریاچۀ آرال را بحیره خوارزم نامیده است (2/459). مقدسی هنگام بحث پیرامون جیحون و کرانههایش نوشته که «این رود خوارزم را میشکافد و به دریاچۀ خوارزم میریزد» (ص 284). مسعودی، ضمن توصیف رود جیحون از پیوستن آن به دریاچۀ آرال سخن گفته، ولی آن را دریاچۀ جرجانیه نامیده و از دریای خزر جدا دانسته است (التنبیه والاشراف، 62) وی بر آن است که آب رودهای جیحون و شاش (چاچ) و چند رود دیگر به این دریاچه مینویسد: آب این دریاچه شیرین است (التنبیه والاشراف، 163). نوشتۀ مسعودی با نوشتۀ اصطخری که آب دریاچۀ آرال را شور دانسته متناقض است، ولی در نوشتۀ این هر دو دانشمند حقیقتی نهفته است.

در واقع در گزارشی هم که ناسا در سال 2014 منتشر کرد بخش شرقی آرال بزرگ خشک شده و به یک کویر تبدیل شده است. سال های پایانی دهه 1990، سه سال و چهار ماهی که در قزاقستان و در نزدیکی دریاچه شور بخت «آرال» در مقام یک مامور دولتی خدمت کردم، بارها وبارها درباره وضعیت این دریاچه نوشتم و گفتم و وقتی به دیدنش رفتم بسیار متاسف شدم و اگر دروغ نگویم، برای آرال بسیار گریستم، که انسان! این جلبکها غذای محبوب آرتمیا هستند و حضور آنها باعث افزایش جمعیت این میگوی کوچک آب شور میشود.

این مجموعه از هشت بنا تشکیلشده که از جمله این بناها میتوان به مسجد غریب، عمارت قلعه عباس میرزا، ساخلو (پایگاه نظامی)، دیوانخانه، حمام بزرگ و حمام کوچک اشاره کرد. در نزدیکی این دریاچه روستاهای زیادی از جمله روستای سی سخت، جروق، قلعه نارنجی، نرگس زار و شهرنجان قرار گرفتهاند. علاوه بر این هرم هیجان، پیست مصنوعی تیوپسواری و سافاری پارک در حوالی دریاچه قرار دارند. در صورتی هم که حوالی خیابان شریعتی و میرداماد و تجریش بودید، میتوانید به سهراه ضرابخانه، پایین خیابان میرداماد بروید و از آنجا سوار اتوبوسهای BRT مترو چیتگر شده و بعدا با اتوبوس دیگری به پارک چیتگر بروید.

میتوانید با رفتن به یکی از اتوبانهای خرازی، همدانی و یا آزادگان به پارک جنگلی چیتگر دسترسی پیدا کنید. یکی از مسیرهای رسیدن به پارک جنگلی چیتگر رفتن به اتوبان شهید همدانی است. راه دسترسی دیگر هم استفاده از مترو است. چطور با مترو به پارک چیتگر برویم؟ چون ایستگاه مترو چیتگر فاصله کمی با پارک دارد، میتوانید به راحتی به پارک دسترسی پیدا کنید. بااین­وجود، من چیزی نگفتم، چون او داشت به داستانش ادامه می­ داد. علائم راهنمایی و تابلوهای متعددی در طول مسیر نصب شدند و همینطور چون عابران پیاده حق تردد در این مسیرها را ندارند، میتوانید با خیال راحت به رکاب زدن بپردازید.

از تهران میتوانید با یک مسافرت کمتر از 2 ساعته با خودروی شخصی از جاده تهران ساوه خود را به این شهر برسانید. با قایق های پدالی می توانید پس از خرید بلیط به مدت ۳۰ دقیقه در دریاچه چیتگر گشت و گذار داشته باشید و به وسیله ی قایق های موتوری یک دور کامل در دریاچه چیتگر بزنید و از تماشای محیط اطراف لذت ببرید. در صورت تاخیر ۲۰ تا ۶۰ دقیقهای هم باید هزینه یک ساعت را به عنوان جریمه پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید