هر آنچه که باید درباره پارک ارم بدانید!

این دسته از مواد غذایی نیز از داروهای خانگی عالی برای رسیدگی به سلامت روده بزرگ هستند. در ستارهشناسی، یکی از دهانههای برخوردی سیاره تیر به نام این شاعر فارسیزبان دهانه رودکی نامیده شدهاست. در تذکرهها و کتب پارسی اشعار وی بارها ذکر شدهاست که همینها اساس جمعآوری دیوان وی بودند. بی شک معروفترین شعر و سرودهٔ رودکی که در ادب فارسی سخت نیکو افتاده باشد همان غزلی ست که در بازگرداندن امیرنصر سامانی به بخارا سروده شدهاست. شماری از بزرگترین شاهکار های شعری فارسی دری در قالب مثنوی سُروده شده اند.

مثنوی یکی از قالب های خاصی شعرفارسی دری ست. بزرگترین کار او در این زمینه نظم کلیله و دمنه در قالب مثنوی است. اما یکی از دغدغه های انتقال آب از دریای خزر این است که این دریا بین ۵ کشور روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، ایران و آذربایجان مشترک می باشد و به گفته برخی کارشناسان انتقال آب این دریا توسط یکی از این کشورها می تواند با اعتراض کشورهای دیگر روبه رو شود. اگر در تابستان به این دریاچه سر بزنید، دریاچهای عمیق به همراه آب زلال خواهید دید که از اطراف به دامنه کوهها برخورد میکند و زیبایی خاصی را به ارمغان می آورد.

اگر قصد بازدید از این دریاچهی زیبا با طبیعت بکر و رویایی زا دارید، بهتر است فصولی از سال مانند بهار را برای دیدن از دریاچه پریشان انتخاب کنید. اگر اغلب یبوست را تجربه می کنید ، و در حین دفع مدفوع احساس درد می کنید ، ممکن است دیورتیکولیت باشد (این دسته از کیسه های ملتهب کوچک در روده بزرگ شما هستند) یا سندرم روده تحریک پذیر ، بیماری پیچیده ای است که در آن این علائم با مواردی مانند اسهال ، نفخ ، درد و گاز همراه است ،بعضی اوقات رژیم غذایی مناسب می تواند این بیماری را بهبود بخشد ، اما اگر مدت طولانی نادیده گرفته شود ، ممکن است نیاز به جراحی باشد تا به درستی درمان شود.

این امر منجر به آسیب سطح جذبی روده شده و در نتیجه بدن قادر نخواهد بود مواد مغذی مانند چربی، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی را جذب کند. گفته می شود که چشمه هایی از املاح معدنی که خواص درمانی این دریاچه را دوچندان می کنند، در فاصله ی یک کیلومتری زیر زمین این دریاچه قرار گرفته اند و آب این دریاچه را مدام تغذیه می نمایند. مسافران میتوانند تمام مایحتاج خود را از بیسکویت، نان، آب معدنی گرفته تا موارد دیگر را از این مغازهها تهیه کنند و با دستی پر آماده رفتن به دریاچه شوند. اخیراً به دعوت وزارت فرهنگ تاجیکستان چند تن از استادان کاشی کار نیشابور به نمایندگی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی برای مرمت آرامگاه رودکی سمرقندی به تاجیکستان اعزام گشتند.

همچنین در آذر ماه سال ۱۳۸۷ هجری شمسی، سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با همکاری بنیاد فرهنگی رودکی و یونسکو، آیین بزرگداشتی برای رودکی در تهران با حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی ترتیب داده شد. اگر صبح زود به پارک بروید شاهد حضور زن و مرد و کودک و بزرگسال خواهید بود که با شادی و اشتیاق فراوان مشغول انجام ورزش و نرمش هستند تا روزی پر از انرژی مثبت را شروع کنند. در یکی از این آیینها که در سال ۲۰۰۸ به میزبانی سازمان ملل متحد برگزار شد بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد دربارهٔ شاعری رودکی در حضور جمع کثیری از سرشناسان علمی فرهنگی جهان، نمایندگان یونسکو و سفیران کشورهای مختلف گفت: «اشعار رودکی میتواند مبنای اتحاد جهانی قرار بگیرد چرا که رودکی شاعر خوبیها و عدالت بود».

نهاد کتابخانههای عمومی کشور با همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» را برگزار میکند. اشعار غنایی و تعلیمی وی راه را بر بزرگان زیادی بازکردهاست و از این رو همواره آیینهای پاسداشت مختلفی برای این شاعر پارسیزبان برگزار میشود. پیش از وی شعر فارسی سروده میشد اما کیفیت اشعار رودکی آغازگر راه پیشرفت ادبیات فارسی بود. وی در میان شاعران فارسی بسیار مورد ارج و احترام بوده و کمتر کسی زبان به نکوهش وی گشودهاست.

نتیجهٔ پژوهشها این شد که کسی چشمان شاعر را درنیاوردهاست بلکه سر وی را روی آتش یا زغال گداخته گرفتهاند که موجب سوختن و کوری چشم وی گشتهاست. به قول دکتر شمیسا نخستین کسی که در عربی مثنوی ( مزدوج ) سُروده بشار بن برد است. گروه استانها ـ دریاچه پریشان کازرون که با نامهای دریاچه مور و فامور نیز شناخته میشود، یکی از بزرگترین دریاچههای آب شیرین ایران و خاورمیانه به شمار میرفت که بر اثر تداوم خشکسالی و کم آبی کاملا خشک شده است.

ظهرابی افزود: برای اجرای طرح انتقال آب ازسد نرگسی به تالاب پریشان تفاهم نامهای بین اداره کل محیط زیست استان فارس و آب منطقهای فارس امضا خواهد شد که پنجاه درصد از هزینه انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان با اداره کل محیط زیست استان فارس و ۵۰ در صد هم با آب منطقهای خواهد بود. فرصت سرمایه گذاری در ناحیه یک صد و پنجاه هکتاری شرکت عمران شهر جدید پرند. او شعر فارسی را از پیروی ازشعر عربی جدا کرد و اوزان و قالبهای جدید فارسی بوجود آورد و با ترجمهٔ منظومههای مختلف و سرایش اشعار حکیمانه و تعلیمی و نیز تغزلات و مدیحه راه را برای پیشرفت شعر فارسی بخوبی گشود.

اشعار او بارها بتوسط شاعران ایرانی مورد استقبال قرار گرفت و بارها در تضمینها از آنها استفاده شد. برای آن که رودکی این کار را به ترغیب او انجام داده است و در این هنگام رودکی هنوز در دربار بود. به عنوان پدر شعر کلاسیک فارسی رودکی از جایگاه ممتازی در جهان برخوردار است. ریچارد فرای عقیده دارد که رودکی در تغییر خط ازخط پهلوی به خط فارسی نقش داشته است. در جایی دیگر مولوی یکی دیگر از تنها چند واژهٔ متن اصلی رودکی را تغییر دادهاست که نشان از علاقهٔ وی به اشعار رودکی دارد.

اشعار همعصران رودکی، به فارسی تاجیکی، زیر نظر عبدالغنی میرزایف، استالین آباد۱۹۵۸. رودکی را پدر ادبیات فارسی دانستهاند. یونسکو هرساله از کشورهای عضو خود درخواست میکند تا بر هر مناسبتی نام بزرگان فرهنگ و ادب خود را ارائه دهند تا جهت بزرگداشت و برگزاری کنگرههای مربوطه اقدام بعمل آید. شماری گفته اند که رودکی به سال ٣٢٠ این کار بزرگ را انجام داده است؛ به هر حال سرایش کلیله باید پیش از سال ٣٢٦، سال بر کناری ابوالفضل بلعمی از وزارت سامانی صورت گرفته باشد نه بعد از آن. پروژه های ساخته شده و در حال ساخت املاک منطقه 22 تهران را می توان از چند نظر بررسی نمود و پیش آگاهی کوتاهی در مورد آنها به خواننده محترم سایت املاک دیار 22 داد تا با کلیک بر روی لینک پروژه ها توضیحات تکمیلی را دریافت نمایند.

در حال حاضر پنج پل مرزی بر روی ارس ساخته شده است که از آنها برای ارتباط میان ایران و کشورهای همسایه شمال غرب استفاده می شود. کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» تهیه شده توسط گروهی از مولفان در انتشارات مهرسا، در ۹۶ صفحه و پنج بخش کلی، مهمترین مباحث مطرح در حوزه امر به معروف و نهی از منکر را ارائه داده است. علاقهمندان برای دریافت کتاب «فرهنگ مختصر امر به معروف و نهی از منکر» میتوانند به کتابخانههای عمومی سراسر کشور (کتابخانه رودکی شاندیز)مراجعه کنند. دریاچه صورتی رنگ هیلیر که در مجموعه الجزایر Recherche بزرگترین جزیره از جزایر استرالیای غربی واقع شده است هم مورد توجه خاص دانشمندان قرار گرفته و هم گردشگران نیز برای دیدن این دریاچه به استرالیا سفر می کنند.

شاید باور نکنید؛ ولی مجموعه تفریحی دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر، سه جزیره هم دارد. تحقیقات قدیمی نشان می دهند که طول کل روده با وزن ارتباط دارد و افرادی که وزن بیشتری دارند، روده طولانی تری خواهند داشت. روده بزرگ آنزیم های گوارشی ترشح نمی کند ، در این قسمت از دستگاه گوارش ، هضم شیمیایی منحصراً از طریق عملکرد میلیون ها کلنی باکتریایی اتفاق می افتد. بر اساس اطلاعات وزارت موقعیتهای اضطراری ترکمنستان نمک توسط باد با سرعت ۲۰ متر در ثانیه از سواحل دریاچه «آرال» به سمت این کشور حرکت کرده بود.

بازدهی این صافی بطور معمول 4/0ـ1/0 متر مکعب آب در ساعت در مترمربع سطح می باشد. در این میان یک ملاحظه دیگر نیز وجود داشت که سبب می شد شماری از این مسافران به مشهد آمده و از آنجا به حج بروند. جوایز درنظرگرفته شده برای برگزیدگان این مسابقه نیز شامل ۱۲ کمک هزینه سفر به عتبات عالیات، ۲۴ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس و ۳۱۳ کارت هدیه نقدی (به ارزش یک میلیون ریال) خواهد بود. پدر و خودش را در سفر اردن دیده و به خانهشان رفته بودم.

آب اصلی هامون از رود هیرمند تامین میشود اما رودهای خاش رود، فراه، هاروت رود، شور رود و نهبندان نیز به همین دریاچه میریزد. مهندس حمید رضا دهقانی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان فارس اظهار داشت : به زودی و با هدف تامین حقابه زیست محیطی و آب کشاورزان منطقه بخشی از آب سد ملاصدرا به سد درودزن انتقال داده میشود. اطلاعاتش خوب و سودمند بود جز این که بخشی از راه را خواب بودم. با این توضیحات اگر هدف شما فقط بازدید از رقص زیبای فوارهها در میان نورپردازیهای تماشایی در دریاچه مصنوعی برج خلیفه است، باید بگوییم که تفاوتی ندارد که چه فصل یا چه ماهی از سال برای بازدید از آن اقدام کنید.

در ادامه نیز با برشمردن ویژگیهای فصل بهار یعنی بویخوش، خرّمی و رنگارنگی طبیعت و زیبایی و آراستگی آن، مخاطب را برمیانگیزد و نوعی حسّ نوستالژی و بازگشت به طبیعت در او ایجاد میکند. در ساخت این مسجد از یک مناره آجری و چند کتیبه گچبریشده استفاده شده و نقاشیهای زیبایی نیز در طراحی آن به کار رفته است. این کتاب سعی دارد مفاهیم کلیدی امر به معروف و نهی از منکر را به صورت خلاصه و در جهت ایجاد فضایی برای تفکر خواننده ایجاد کند. هدف از تهیه این مجموعه آشنایی عموم مردم با مفاهیم پایهای امر به معروف و نهی از منکر و گسترش فرهنگ خواندن متون اصیل است.

دیدگاهتان را بنویسید