گاوآهن برگردان دار یک طرفه – شرکت کشاورزی و دامپروری سرافراز هزارمسجد

موسی: خداوند میفرماید: گاوی باشد که برای شخم زدن رام نشده، و برای زراعت آبکشی ننموده است و هیچ عیب و رنگ دیگری در او نیست. گاو هلشتاین را میتوان بزرگترین تولید کننده شیر گاوی در جهان دانست. در سه ماه اول پس از زایش، میانگین تعداد سواری های داده شده یا گرفته شده به ازای هر ماده گاو و در هر دوره فحلی، با هر نوبت فحلی پس از زایش افزایش یافت.

به طور میانگین هر گاو حدود 2 تا 5/3 تن علوفه در سال مصرف می کند.یک تن علوفه بسته شده نیاز به 100 تا 200 فوت مکعب فضا نیاز دارد. میانگین کل شاخص ها به صورت 99/6 درصد برای متوسط تلفات گوساله، 07/30 ماه برای متوسط سن در اولین گوساله زایی، 77/15 ماه برای متوسط فاصله گوساله زایی، 93/335 روز برای متوسط طول دوره شیردهی و 30/13 کیلوگرم برای متوسط تولید شیر روزانه هر راس گاو و اهداف قابل دسترس به ترتیب 85/3 درصد، 29 ماه، 15 ماه، 376 روز و 18 کیلوگرم بودند.

ظرفیت ذاتی هر گاو به بافرها و جذب اسیدی که PH شکمبه ای را بعد از مصرف مقدار زیادی کربوهیدراتهای قابل تخمیر پایین می آورد مشخص می شود. را دارند که هر کدام از آنها میتواند به خاطر عدم تغذیه مناسب دام، عدم رعایت نکات بهداشتی و سمپاشی ساختمان گاوداری انجام شود. طبق نظرات مختلفی که درباره ی بهره وری نژاد های ایرانی وجود دارد عده ای نژاد های خارجی را به خاطر تولیدات بالا به کار می برند. به گونهای که در زمان کوبیدن به خوبی فشرده نمیشوند و باعث میشود هوا به درون سیلوی ذرت نفوذ کند که در فرآیند تخمیر سیلو اختلال ایجاد میکند.

بهترین زمان برداشت علوفه ذرت برای سیلو زمانی است که گیاه به بلوغ رسیده باشد. به طور مثال در هنگام برداشت علوفه ذرت استفاده از چاپرهای دو ردیفه به جای استفاده از چاپرهای چهار و شش ردیفه باعث میشود که در ادامه و پس از استفاده از سیلوی ذرت میزان بسیار زیادی از چوب بلالها را در آخورها مشاهده کنیم که باعث اتلاف فیبر جیره و کاهش چربی شیر میشود.

برداشت سریعتر از موعد علوفه ذرت، به دلیل داشتن ماده خشک پایین و بلال کمتر، باعث کاهش انرژی و مواد مغذی در سیلوی ذرت می شود. برداشت دیرتر از موعد نیز مناسب نخواهد بود؛ زیرا با افزایش ماده خشک و سفت شدن دانههای بلال و لیگنینی شدن علوفه ذرت همراه است. با مدیریت صحیح در هنگام تهیه سیلو، خرید به موقع علوفه ذرت باکیفیت، فشرده سازی مناسب و پرکردن سریع سیلو و پوشاندن صحیح آن، میتوان تا حد چشمگیری از اتلاف سیلوی ذرت و سرمایه پیشگیری نمود. در این مطلب میخواهیم با هم راهکارهای مدیریتی کاهش هدررفت خوراک را بررسی کنیم.

چگونه باید به هم خونی رسیدگی کنیم؟ برای کاهش اتلاف خوراک دام در ابتدا باید محلی که خوراک در آن نگهداری میشود را بررسی کنید. گاو های هلشتاین نژاد گاو های شیری بزرگ هستند که از شمال هلند و فریسلند بوجود آمده اند. بیماریها در گاو شیرده میتواند باعث افت قابل توجه و متفاوتی در تولید شیر گردد که منجر به تحمیل ضررهای اقتصادی عمده و مختلفی به گلههای بزرگ و کوچک گاو شیری میگردد.

مکملها، پودر ماهی، پودر چربی، سبوس برنج و خوراکهایی که از چربی بالایی برخوردار هستند و فساد پذیری بالایی دارند را در مکانهای خنک و به دور از نور خورشید نگهداری کنید. به همین دلیل سعی شود با زمانبندی مناسب کاشت، برداشت و همچنین استفاده از واریتههای مقاوم در منطقه جغرافیایی خود از هدرفت خوراک پیشگیری کنید. در شرایط اقلیمی بسیاری از مناطق ایران که تابستانهای گرم وشرجی دارند مخصوصا در شمال کشور استفاده از گاوهای مون بیلیارد جایگزین مناسبی برای سایر نژادها خواهد بود و می توان با پرورش این گاو پر تولید و مقاوم علاوه بر تولید شیر با ارزش اقتصادی بیشتر، درآمد مطلوبی از طریق گوساله های نر، سودآوری بیشتری برای پروار بندی تولید کرد.

از دیگر نژاد های بومی ایران می توان به Taleshy و Dashtiary و Najdy اشاره کرد. این نژاد بومی کشور لهستان می باشد که قدمت این نژادبه سال ۱۴۷۵ میلادی برمیگردد. بررسیهای اخیر نشان میدهد که هزینه اتلاف خوراک در گلههای گاو شیری به ازای هر راس گاو، چیزی در حدود 216 دلار در سال است. افزایش فاصله گوساله زایی، احتمال حذف زودرس و کاهش وزن زنده دام به عنوان ضررهای غیرمستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شوند.

به عنوان مثال میزان پروتئین بسیار بالا یا بسیار کم در کنجالهها نشان از عدم کیفیت و همچنین تقلب در بار است. یکی دیگر از مواردی که در هدررفت خوراک بسیار موثر است، شرایط درونی و فیزیولوژیک خود حیوان است. البته ساختمان مناسب و استاندارد سیلو نیز در این زمینه موثر است که در ادامه در مورد آن بحث خواهیم نمود. در این مطالعه به منظور برآورد فرصت های اقتصادی هر راس گاو در گاوداری های کوچک از تعداد 495 واحد گاوداری در 52 روستای شهرستان های مختلف استان چهار محال و بختیاری شامل 1321 راس گاو مولد و 2811 راس کل گله طی زمستان 1388 تا تابستان 1389 استفاده شد.

یا گاو نر ( را ) دوشیدن . غلات و علوفه یونجه را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. رطوبت بالا در غلات باعث ایجاد کپک و در علوفه باعث افزایش درجه حرارت بین پرسهای یونجه و کاه میشود. در زمان خرید غلات و کنجالهها با انجام آنالیزهای مربوطه میتوان از بروز تقلب ممانعت نمود. نحوه جمع آوری داده ها به صورت پرسش نامه ای و استفاده از اطلاعات یک سال گذشته گاودار، رکوردهای یاداشت شده، رکوردگیری مستقیم و مصاحبه با گاودار بود.

دکتر بقائی – اینها با استفاده از علومی که در سایه مجاهدات و سعی بدست آوردهاند و با استفاده از روشهای علمالاجتماع و روانشناسی سعی میکنند در کشورهایی که میخواهند رسوخ بکنند مهار و سرنوشت منابع و مراکز قدرت را بدست میگیرند اینها به وسیله دسیسه و آنتریک در دربارها بوسیله نیرنگ در بعضی از خانوادهها و دودمانها بوسیله رخنه کردن بین روحانیون به دست یک عده اشخاص غیر روحانی ولی ملی به لباس روحانی بوسیله وارد شدن در بین سران عشایر اینها با استفاده از تمام روشهای ممکنه نفوذ خودشان را بسط میدهند حسابهای بزرگ سلاطین را در مملکت خودشان بلوکه میکنند و هزار کار دیگر میکنند برای اینکه همیشه آن طبقه بالای کشور را در حال ترس و لرز نگاه بدارند وقتی که اینطور شد نتیجه این میشود که یک وزیر دارایی در یادداشت محرمانه خودش برای یک پادوی انگلیسی یک آقا جوجه انگلیسی به جمع خطاب بکند شاید امان وزیر دارایی در یادداشتهای خود راجع به شاه در یادداشتهای خود بنویسد شاه گفت ولی مستر فریزر گفتند و مستر گس ومستر فریزر به کمیسیون تشریف آوردند در این زمینه دیگر نمیخواهم صحبت کنم بحث خیلی طولانی میشود میگذریم ولی منطق صحیح و عقل سلیم حکم میکند که تنها راه استخلاص و آزادی ایران از یوغ منحوس سیاست استعماری قطع کردن دست خارجی از نفت ایران است اگر زور و نیروی مسلحانه دانیم میبایستی اینها را به زور بیرون کنیم ولی نیروی مسلحانه ما نداریم و احتیاج هم به آن نداریم باید با اصول و موازین منشور ملل متفق و اعلامیه حقوق بشر که بدست خود انگلیسها امضاء شدهاست و با توسل به کلیه عوامل بینالمللی که خود انگلیسها جزیی از آن هستند ما متوسل بشویم و چون امروز نفوذ سیاسی و تفوق اقتصادی سیاست استعماری بعد از منابع هند که هنوز باقی است بصورت امتیاز و قرارداد نفت در مملکت ما اجرا میشود تنها آرزوی ملت ایران کوتاه کردن دست این سیاستمداران و انهدام بنیان این سیاست استعماری شوم میباشد آقایان نمایندگان فعلا کار از این حرفها گذشته تاریخچه مبارزه نمایندگان جبهه ملی و یک عده دیگر از نمایندگان ایرانی نشان میدهد که هر چه گفتنی بوده هر چه حرف منطقی بوده گفته شده در دوره پانزدهم مطلب حلاجی شد در این استیضاح اخیر که ادعا نامه ملت ایران از شرکت نفت بود اینها تمام گفته شد و با در نظر گرفتن تمام اینها ما تنها راه نجات ملت ایران را در این تشخیص دادهایم که تا آخرین سرحد امکان برای ملی کردن صنعت نفت مبارزه کنیم این مبارزه نور با ظلمت و یزدان با اهریمن است میدانیم پدران ما، اجداد ما زردشتی بودهاند و آتش را میپرستیدند (ارباب گیو – ما آتش پرست نیستیم) این اصطلاح است احترام میگذاشتند بنده خیلی ممنون هستم از این تصحیح آقای ارباب گیو (ناظرزاده -یزدان پرست بودند آتش مقدس بودهاست آتش مظهر یزدان بود) اشتباه لفظی بود آتش یکی از مظاهر یزدان بود حالا درست شد؟

همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید . سيلوی حاصل از علوفه هايي با رطوبت بالا و مستقيماً درو و سيلو شده بيشتر از سيلوی تهيه شده از علوفه های پژمرده شده و نسبتاً خشک تر, در معرض ابتلا به تخمير ثانويه هستند. گاو زنده جزو دامهای سنگین محسوب میشود که هدف از پرورش آن تولید گوشت، شیر و کود است و با وجود اینکه مقاومت بدنی بالاتری نسبت به دامهای سبک یعنی گوسفند و بز در برابر بیماریهای دامی دارند اما از بدو تولد گوساله تا بزرگ شدن امکان ابتلا به انواع بیماریهای شایع گاو چون تب مالت، تب برفکی، طاعون، زردی و …

۳- جهت مصرف حداکثر میزان خوراک اختصاصی که خوش خوراکی جیره مد نظر بوده و برای این منظور از اقلام خوراکی متنوع و با کیفیت خوب استفاده نمایید. با استفاده از منابع درآمد و هزینه برای هر گله تعداد 5 فرصت اقتصادی محاسبه شد. بنابراین، افزایش متوسط تولید شیر روزانه هر راس گاو و طول دوره شیردهی و همچنین کاهش متوسط سن در اولین گوساله زایی و فاصله گوساله زایی در افزایش سودآوری و بهره وری موثر هستند. من نمیگویم سازمان اداری این مملکت درست نیست (صحیح است) اگر سازمان اداری مملکت یعنی آن ماشینی که محرک قوای مملکتی است اگر درست گشت بجای خودش بود، هر دندهای و هر چرخی گردش مرتبی کرد آنوقت این فکرهای خوبی که آقایان دارند بجریان این چرخ میافتد ومحصول خوب میدهد و اگر این ماشین زیرش متزلزل باشد دندههایش ناموزون باشد، الکترو موتورها، حالا آقای شوشتری ایراد میکنند.

هلشتاین یکی از نژادهای گاو است که خواستگاه آن کشور هلند هست و از نژادهای گاوهای شیری است.گاو هلشتاین نتیجه دستکاری ژنتیکی گاوهای با نژادهای مختلف بوده که تلاش محققان علوم دامی کشورهای هلند و آلمان بوده است و هدف آنها از این اصلاح نزاد افزایش راندمان استفاده از علوفهها توسط گاوها و افزایش میزان شیر آنها است. مدیریت صحیح در هنگام کاشت و برداشت علوفه و غلات در مزرعه سهم بسزایی در کاهش اتلاف خوراک و تحمیل هزینههای مازاد در گلههای گاو شیری دارد. در بسیاری از موارد حجم عظیمی از علوفه و غلات در مزرعه در اثر وزش باد شدید و افزایش و کاهش ناگهانی دما از بین میرود.

مصرف مداوم مایعات باعث کاهش مقدار این خلط میشود. به طور مداوم میزان رطوبت غلات، علوفه و سایر خوراکها را اندازه گیری کنید تا هزینهای برای آب پرداخت نکنید . علاوه بر تغذیه گاوهای شیری باید همواه آب بهداشتی و کافی در اختیار آنها قرار گیرد. این کتاب حاضر بر مبنای بیماریهای موجود در ایران نوشته شده است، خیلی از این بیماریها که در ایران وجود دارد در کشورهای اروپایی وجود ندارد. گاوداری در ایران در صورت موفقیت جزو شغلهای پرسود قرار میگیرد.گاوداری واقعاً شغل لذت بخشی است. فریژن هلندی به صورت سیاه و سفید وجود دارد و ساق پا و دم آن سفید رنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید